Допомогу Україні надають значною мірою завдяки роботі журналістів, які інформують суспільства і уряди країн світу про наслідки російської агресії проти України, сказав під час презентації виставки-меморіалу «Носії пам’яті. Загиблі журналісти – 2022» в п’ятницю в Черкасах координатор мережі Центрів журналістської солідарності Національної спілки журналістів Ілля Суздалєв.
Як розповіла авторка Меморіалу, координаторка проєктів Академії української преси Юлія Кулик, на стендах меморіальної виставки представлено історію 21 медійника із 43 тих, що, за даними НСЖУ, загинули від початку повномасштабної війни.
– Журналісти боронять нас на інформаційному фронті, захищають нас словом, – наголосила Юлія Кулик. – Тексти і кадри, які зробили журналісти в Україні, облетіли весь світ. Завдяки їм збільшується число людей, які розуміють справжню суть війни, не байдужі й підтримують нас.
За словами медіатренера, голови Національної медіа профспілки України Сергія Штурхецького, важливо не лише вшанувати пам’ять загиблих, а й ураховувати їхній досвід, щоб вберегти своє життя, «аби працювати на майбутнє і написати свій найкращий репортаж»…
Як зазначив Ілля Суздалєв у коментарі пресслужбі НСЖУ, нині питання безпеки журналістів є одними з найголовніших у порядку денному українських медіа.
– При висвітленні подій нинішньої жахливої війни є певні правила роботи журналістів. Усі їх знають, але часто нехтують ними заради роботи. Має право на існування такий підхід чи ні – на це немає чіткої відповіді. Це вибір кожного. Але ці питання треба проговорювати, звертати уваги колег на значущі ризики. Кожен повинен ухвалювати для себе рішення свідомо. Можливо, між питаннями безпеки і виконанням професійного обов’язку може бути певний компроміс, і його треба шукати, – вважає Ілля Суздалєв.
Він також розповів учасникам заходу про роботу Центрів журналістської солідарності НСЖУ, які адмініструють міжнародну та українську допомогу журналістам, що постраждали внаслідок дій російського агресора.
– Міжнародна федерація журналістів, Європейська федерація журналістів, ЮНЕСКО, інші міжнародні організації через мережу наших Центрів надають сьогодні українським журналістам величезний об’єм допомоги, – сказав Ілля Суздалєв. – Це і екстрена підтримку медійникам, які опинилися у важкій ситуації, і грантова підтримка, і технічна допомога колегам, які втратили журналістську техніку.
Пан Суздалєв додав, що допомога, яку надають журналістам Центри, далеко не вичерпуються матеріальною підтримкою, це також психологічна, юридична, освітня допомога тощо.
Нагадаємо, меморіальну виставку «Носії пам’яті. Загиблі журналісти – 2022» вперше презентовано 23 листопада в Києві. На стендах представлено біографії журналістів, що стали жертвами воєнного наступу, обстрілу, фізичного знущання. Проєкт утілено Академією Української преси за підтримки Фонду Фрідріха Науманна За Свободу, МЗС ФРН та Civil Society Cooperation у партнерстві з Національною спілкою журналістів України.
У рамках презентації меморіальної виставки передбачено проведення тренінгів для журналістів у трьох містах. Крім Черкас, такі заходи відбудуться також у Львові (28 листопада) та Івано-Франківську (29 листопада). Зареєструватися для участі у тренінгу можна ЗА ЦИМ ПОКЛИКАННЯМ.