Минув рік від створення при Запорізькому Центрі журналістської солідарності НСЖУ групи позаштатних зарубіжних кореспондентів, до якої увійшли наші колеги, що змушені були через війну виїхати до країн Європи та Америки. Деякі з них створили власні Інтернет- та радіоресурси, інші ж активно дописують на наші сайти, що дає їм можливість залишатись у професії, займатися улюбленою справою. А Запорізький ЦЖС їм надсилає дописи та відео-аудіо сюжети про нашу інформаційну боротьбу з ворогом, героїзм воїнів, про життя на прифронтових територіях. І вони, розповсюджуючи ці матеріали у країнах свого перебування, розповідають світу правду про війну в Україні. .
Сьогодні пропонуємо вам допис Миколи Єременка, головного редактора газети «Нива» з селища Чернігівка, що на Запоріжжі, який зараз мешкає у Бельгії, в місті Мехелені.
-Це невелике бельгійське містечко прийняло під тимчасовий захист понад дві тисячі українців, які приїхали сюди, втікаючи від війни і окупації. І всі ми з першого дня відчули тут підтримку і доброзичливе ставлення бельгійців. Ми стали повноправною частиною української громади міста. І всі разом розповідаємо бельгійцям про тепло нашої рідної землі України і про велику біду, яку вона зараз долає у важкій боротьбі з російськими загарбниками. Бо для всіх нас важливо, щоб Європа не втомилася від нашої війни, адже насправді це не тільки українська біда. Це загроза для всього Євросоюзу. І бельгійці це розуміють, підтримуючи Україну в боротьбі за перемогу. Пишаємося, що в тому є і наш невеличкий внесок.
Ось і нещодавно, на великому культурному фестивалі Cultuur splash, який проводився у Мехелені, наша українська громада представила у межах проєкту «Verbonden Stad» («Об‘єднане місто») свої мистецькі роботи. Виставка була розгорнута у соціально-культурному центрі “mARTa”. Тут же відбулася міська дискусія про об’єднання та зв’язок багатонаціональної громади міста, до якої ми теж активно долучилися. Наші розповіді про Україну схвилювали учасників до глибини душі, вони висловили нам свою щиру підтримку. А мистецькі роботи членів креативної групи української громади Марини Романюк, Дарини Денисенко та Єсенії Чен, створені за допомогою групи підтримки, були дуже високо оцінені присутніми та організаторами проєкту, представниками місцевої влади.
–Це – чудова розповідь про красу та традиції України, про тепло рідного краю та безмежну тугу за ним. Вони просякнуті любов’ю і вірою в перемогу, у щасливе повернення до своїх домівок. Це те, що єднає наші країни, і місто Мехелен, його багатонаціональне населення. Ми розуміємо і щиро підтримуємо вас, – одностайно відзначали на дискусії члени оргкомітету фестивалю.
Хочу додати, що це лише один з наших численних заходів. В Мехелені розпочала свою роботу створена нами недільна українська школа, в якій я викладаю історію України, бо ж окрім журналістського посвідчення маю ще й ступінь кандидата історичних наук. Про цю роботу я розповім згодом. Водночас, як журналіст, розпочав підготовку циклу розповідей про видатних українців, з якими маю намір знайомити слухачів школи, а також публікувати ці матеріали у соцмережах та на сайтах запорізької спілки журналістів, – зауважив у своєму матеріалі Микола Єременко.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Інформаційна служба Запорізького ЦЖС
Фото Миколи Єременка