У спецномінації від Bihus.Info «Одним фронтом» конкурсу професійної журналістики «Честь професії 2023» переможцями стали запорізькі журналісти. Вероніка Хорольська у співавторстві із Сергієм Сидоровим, Маргаритою Огневою, Катериною Рождественською, Надією Кельм, Євгенією Дроздовою, Денисом Губашовим, Інною Гадзинською, які представляють Запорізький центр розслідувань, вибороли перемогу за матеріал «Ядерний терор. Як Росія взяла в заручники АЕС і енергодарців», опублікований на texty.org.ua.
Цього року у прев’ю журі конкурсу традиційно працювала головна редакторка газети «Запорізька правда» Наталя Зворигіна. Але вона судила іншу номінацію – «Найкраще новинне висвітлення резонансної події», тож жодним чином не могла вплинути на процес, а відтак – «підсудити» землякам.
– Пишаюся, що запорізька журналістика – і це підтверджують визнані медіа-експерти – утримує свої лідерські позиції в авангарді нашої професійної спільноти, подаючи приклад колегам. Нагадаю, торік наша землячка Катерина Рождественська також була відзначена серед переможців нашого авторитетного фахового конкурсу. А найбільше мене радує, що журналісти локальних медіа у своїй фаховості не поступаються столичним колегам. Попри обмежені ресурси і, зокрема, технічні можливості, медійники в регіонах працюють за високими фаховими стандартами, інформуючи свою аудиторію і ефективно впливаючи на формування якісного свідомого громадянського суспільства, – зазначила Наталя Зворигіна.
Цьогоріч Наталя Зворигіна, ставши почесною гостею урочистої церемонії нагородження переможців фахового конкурсу журналістів «Честь професії-2023», вручила колегам по цеху – Тарасу Ібрагімову і Олені Дуняк (медіа – Суспільне мовлення) відзнаку у номінації «Найкраще новинне висвітлення резонансної події» за матеріал «Зайченя, терпи. Репортаж з Дніпра: як рятують людей з-під завалів».
Урочиста церемонія нагородження переможців відбулась напередодні Дня журналіста у Києві, у залі Арт-причал. Нинішній, вже XIV конкурс професійної журналістики, зібрав 1037 матеріалів у 6 основних та 2 спеціальних номінаціях. На заході зустрілись колеги з різних куточків України – представники радіо-, теле-, інтернет- та друкованих медіа. Чимало з них були у військових строях. Учасники заходу вшанували пам’ять своїх загиблих колег. Увесь вечір у всіх промовах звучала подяка нашим захисникам, серед яких – чимало медійників, які нині боронять Україну від рашистської навали.
Наталя Зворигіна передала колегам найщиріші вітання від журналістської спільноти прифронтового Запоріжжя, яких об’єднує Запорізька облорганізація НСЖУ під проводом Наталії Кузьменко.
– Нині 78% території нашої області – в окупації. І там, під тиском загарбників, залишилося чимало наших колег, за яких вболіваємо і яких намагаємося підтримувати. У Запоріжжі ефективно працює Центр журналістської солідарності НСЖУ, де надаємо прихисток і підтримку медійникам, яким вдалося вирватися з-під рашистського ярма. Але ми не просто чекаємо на нашу перемогу, а працюємо для неї. Кожен з нас – дієвий багнет у інформаційній війні. Свідченням тому, що окупанти реально бояться нас, є факт видання на окупованій території області місцевим гауляйтером від рашки так званої газети «Запорожская правда». Вони використовують ім’я нашого бренду – клейноду Запорізької області із 107-річною історією – газети «Запорізька правда», намагаючись захопити довіру аудиторії в окупації. Але наша газета ніколи за роки свого існування не була російськомовною, і навіть за часів радянської окупації залишалась єдиним українськомовним виданням регіонального рівня в області. Вона здобула довіру своїх читачів саме тому, що її журналісти дотримувалися високих фахових стандартів, і продовжують цю практику й понині. Ми маємо свою думку і виголошуємо її, щоб хтось інший не сказав щось неправдиве. Маємо свідчити мовою фактів і конструктивну. Попри тяжкі випробування дбаємо про своїх читачів. До слова, хоч через окупацію ми тимчасово призупинили вихід друкованого видання, та щойно область звільнять від рашистів, «Запорізька правда» неодмінно поверне всі борги своїм передплатникам 2022 та 2023 років, – зазначила Наталя Зворигіна.
Найбільш хвилюючим моментом для Наталії Зворигіної стала хвилина оприлюднення імен переможців. Адже вони залишалися таємницею і зберігалися у відповідному конверті до самого його відкриття на урочистій церемонії.
Серед фіналістів конкурсу у цій номінації були також роботи:
- «Це нас не залякає. Навпаки, люди згуртуються». Репортаж із Києва, який російські війська обстріляли ракетами після багатьох місяців затишшя» – https://bit.ly/3IbwjIf. (автор Олексій Арунян, медіа – Ґрати);
- «рашистів скоро не буде, а світло і вода з’являться. Кияни про масові ракетні обстріли»: https://bit.ly/3M1PvcF. (авторка Мар’яна П’єцух, співатори (відеографи) Богдан Кутєпов, Дмитро Гончар, Олександр Назаров, медіа – hromadske.ua_;
- «Сюрприз до нас прилетів з Росії»: на Одещині внаслідок ракетного удару розтрощені вщент будинки»: https://bit.ly/3OdHxjq. (Авторка Ольга Циктор, оператор Іван Хворостян, медіа – Суспільне мовлення).
- «Трошки пресували, звичайно». Чотирьох військовослужбовців РФ засудили за катування колишніх учасників АТО» https://bit.ly/42UoUoK. (авторка Ірина Салій, — медіа – Судовий репортер.
На конкурсі відзначили й найкращих журналістів локальних медіа. Так, переможницею в номінації і володаркою спецпризу «Найкраще новинне висвітлення резонансної події в локальному медіа» стала Дар’я Янушкевич (медіа – Суспільне Чернігів) з матеріалом «Вибух на Валу в Чернігові: як це відбувалося та які наслідки»: bit.ly/3M4YQR0.
Фіналістами і володарями спецпризу «Найкраще новинне висвітлення резонансної події в локальному медіа» стали Ірина Скосар та відеограф Артем Шевельов (медіа – Institute for War & Peace Reporting (IWPR)) з матеріалом «Russian Missile Strike on Dnipro»: https://bit.ly/41CBAzt.
ДОВІДКА. Конкурс «Честь Професії 2023» відбувся завдяки фінансовій підтримці Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), що була надана через проєкт «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Організатор конкурсу – Національна асоціація медіа.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Інформаційна служба НСЖУ