Про нюанси нового закону «Про медіа», зокрема про питання санкцій для ЗМІ та про потребу рівності перед чинним законодавством, про перереєстрацію ЗМІ йшлося під час засідання круглого столу в Запорізькому Центрі журналістської солідарності НСЖУ, в якому взяли участь журналісти-переселенці. члени клубу редакторів газет та медійники регіональних ЗМІ.
Вів засідання Олексій Біленко – досвідчений правник, консультант гарячої юридичної лінії Центру журналістської солідарності НСЖУ голова адвокатського об’єднання «Біленко, Балковий і партнери».
Закон України «Про медіа» набув чинності 31 березня 2023 року. Недосконалість деяких статей цього документу викликала невдоволення не тільки українських медійників. Закон розкритикували Європейська та Міжнародна федерації журналістів. Народні депутати обiцяють вдосконалити деякі положення Закону. Та й на реалізацію його у повному обсязі знадобиться чимало часу. А поки що журналісти розбираються з найбільш складними статтями Закону з допомогою юристів.
Ця тема дуже актуальна для журналістів та редакторів-переселенців. Наші колеги вже планують повертатися на деокуповані території і відновлювати роботу. Олексій Біленко нагадав, що друковані видання обовʼязково мають перереєструватись до 31 березня 2024 року, а от для онлайн-видань реєстрація – добровільна.
– Дуже корисною була розмова за круглим столом. Вдячна за можливість отримати коментарі від юриста щодо чинного законодавства про медіа. Окуповані території рано чи пізно звільнять і нам треба буде повертатись до роботи. Добре, що є час для перереєстрації і можливість зробити це все онлайн, – зазначила редакторка газети «Робітниче слово» з тимчасово окупованого міста Дніпрорудного Олена Машталяр.
– Закон України «Про медіа» ще викликає чимало претензій. І найбільше турбує журналістів надмірне втручання держави в роботу медіа та тотальний контроль за їх діяльністю. Закон запроваджує градацію порушень – від незначних до грубих, а також градацію санкцій за порушення – від приписів до припинення діяльності медіа. Він занадто розширює повноваження Нацради з питань телебачення і радіомовлення. І це викликає певні застереження, що Нацрада може приймати політично вмотивовані рішення. Водночас нам необхідно адаптуватись під ті умови, які у нас вже є. І – напрацьовувати правки, уточнення та доповнення, які і зараз ще вносяться до Закону. Сподіваємося, після певних вдосконалень він працюватиме більш ефективно, – зазначив Олексій Біленко, спілкуючись із журналістами,
Також він відповів на запитання журналістів і пообіцяв постійне сприяння у роз’ясненні тих положень Закону України «Про медіа», які викликають певні труднощі у працівників ЗМІ.
– Наша газета переживає нині не найкращі часи, але ми вміємо пристосуватися до реалій сьогодення, знаходити вихід. Зараз виходимо за рахунок грантових коштів та підтримки міжнародної журналістської спільноти. Консультація з приводу нового Закону про медіа для мене, як керівника редакційного колективу, – справа необхідна. Тож можливість відвідати засідання круглого столу в Центрі журналістської солідарності з цього приводу з’явилася дуже вчасно. Я одержав відповіді на всі питання, які мене цікавили, – розповів генеральний директор-головний редактор запорізької газети «МИГ» Генадій Дерибас.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Ніна Деркач
Фото автора