Підтримка полонених українських журналістів – такий був лейтмотив заходу, присвяченого Всесвітньому Дню свободи преси, який провів Запорізький Центр журналістської солідарності НСЖУ. Серед українських медійників, котрі нині перебувають у російському полоні – троє з Мелітополя: Ірина Левченко, Анастасія Глуховська та Георгій Левченко. І, хоч розмова у Запоріжжі відбувалася серйозна і ґрунтовна, атмосфера заходу була напрочуд емоційною і теплою, слово «солідарність» сприймалося всіма, як категорія душевна.
Учасники заходу – а це 35 медійників регіональних видань – журналісти-переселенці і студенти факультету журналістики прийняли і підписали Лист-Звернення на підтримку полонених колег, адресуючи його Національній спілці журналістів України, Європейської федерації журналістів, міжнародним інституціям і українській владі, із закликом консолідувати зусилля, щоб посилити тиск на росію з метою звільнення наших незаконно захоплених колег.
Лист-Звернення підписали також спікери заходу Михайло Волков – представник Уповноваженого Верховної ради України з питань прав людини в Запорізькій області, Олена Орєшкіна – регіональний координатор представництва Уповноваженого з питань осіб, зниклих без вісти за особливих обставин в Запорізькій області, очільниця ГПО, «Егіда-Запоріжжя», яка займається пошуком зниклих безвісті і полонених Антоніна Шостак та фахівецьслужби з пошуку та звільнення викрадених мешканців Мелітополя та Мелітопольського району Наталія Прийма.
«Ми заявляємо, що будемо всіма можливими способами наближати момент, коли ми зможемо привітати на свободі наших колег (а їх сьогодні 28), які є заручниками кремля і серед яких страждають у неволі і наші запорізькі колеги – Ірина Левченко, Анастасія Глуховська та Георгій Левченко. Журналісти – це та гідна професія, яку в усьому світі мають підтримувати, а не карати за неї. Ми рішуче підтримуємо своїх колег, захищаючи свободу слова і право людей на отримання інформації. Під час війни журналістика як ніколи важлива. Журналісти документують воєнні злочини, і ми всі спільно наближаємо момент справедливості, покарання того великого зла, яке (ми віримо, що тимчасово) сьогодні розперезалося. Ми з вами, дорогі колеги, ми вас пам’ятаємо, ми боремося за ваше звільнення і віримо в перемогу!», – йдеться, зокрема, у Листі-Зверненні запорізьких журналістів.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Валентина Бистрова
Фото Ігоря Лаврова