У день другої річниці від початку повномасштабного вторгнення росії на нашу землю за ініціативи Запорізького центру журналістської солідарності медійники і журналісти-переселенці прийшли на Алею Героїв, щоб вшанувати пам’ять загиблих на війні запоріжців
Алея була відкрита на центральному проспекті міста 1 жовтня 2023 року, в День захисників і захисниць України. Тоді було встановлено перші дев’ять призм з портретами та інформацією про запоріжців, які загинули, захищаючи Україну. Сьогодні їх тут вже 94… А також – 300 заявок на встановлення нових пам’ятних конструкцій.
І хоч ми говоримо, що Герої не вмирають, насправді їх уже ніколи не буде з нами, бо вони гинуть. Віддають життя, захищаючи і обороняючи нас. Їхнє безсмертя – у нашій пам’яті і шані, в нашому єднанні в боротьбі проти спільного ворога.
Про все це говорили журналісти, крокуючи від однієї пам’ятної стели до іншої, вдивляючись в обличчя захисників, зовсім ще молодих і більш зрілих за віком, читаючи інформацію про кожного… Багатьох з них ми знали, бо добровольцями пішли на війну і першими гинули найкращі – відомі запоріжці, громадські активісти. Одним з них був журналіст Олег Якунін, який поліг на полі бою на початку війни. Віддали шану, поклали квіти, згадали добрим словом.
А потім взяли участь в соціально-мистецькому проекті Запорізької обласної філармонії «Два роки незламності», де кожен журналіст підтримав наших захисників своїми донатами. На благодійному концерті вхідним квитком був донат у скриньку на допомогу працівникам філармонії, які зараз на фронті – солісту Богдану Хижняку і режисеру Андрію Романову. Всього вдалося зібрати 18 тисяч гривень. Перед учаниками заходу виступив академічний ансамбль «Запорожці» та улюбленці публіки – Юлія Якса, Анастасія Литвин, Сергій Пивоваров, Дарина Шупранова. Прозвучали українські пісні – від народних джерел до сучасної естради.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Валентина Бистрова
Фото Сергія Біжка