Тренінг «Гонзо-журналістика: сучасні тенденції і розвиток» пройшов у Центрі журналістської солідарності НСЖУ в Запоріжжі. Тема виявилась дуже цікавою навіть для професійних акул пера, які мають багатий досвід журналістської діяльності в друкованих виданнях, на радіо і телебаченні.
Наталія Кузьменко, голова Запорізької облорганізації НСЖУ та співкоординаторка Центру журналістської солідарності, яка є прихильницею гострого, саркастичного, орієнтованого на мову вулиці стилю, заглибила аудиторію в історію виникнення самого терміну «гонзо» на початку ХІХ століття у Франції та подальшого розвитку жанру гонзо-журналістики завдяки американському журналісту і письменнику Гантеру Томпсону зі штату Кентуккі та його скандальному репортажу «Дербі в Кентукі».
В Україні засновником нової форми публіцистично-злободенного характеру, фейлетону був Петро Самійленко.
Стиль гонзо допускає перебільшення, гіперболу, міський фольклор, навіть ненормативну лексику. У центрі подій – автор, який і є головним героєм. Самий же опис може бути сумбурним, мозаїчним – з передачею емоцій, де журналістика межує з художньою літературою.
Наталія Кузьменко в своїй професійній діяльності як журналістка та письменниця постійно звертається до гонзо, висвітлюючи гостроактуальні події, які набувають гумористичних, сатиричних інтерпретацій, читаються легко і смачно. Про це вона розповіла присутнім на прикладі нещодавно виданої власної книги «Пригоди авантюристів».
– Сьогодні, коли ворог прийшов на нашу землю, цей художньо-публіцистичний жанр набуває нової сили, – каже Іван Кушніренко, редактор газети «Голос Гуляйпілля». – Саме гострота стилю та його власні різновиди – документальний та проблемний – дозволяють журналістам робити актуальні репортажі яскравими та такими, що добре запам’ятовуються. Тож медійники сміливо можуть брати стиль гонзо у свій творчий арсенал. Як кажуть, гостре перо не тільки в гусака!
Зустріч пройшла у форматі круглого столу з безліччю запитань та обміном думками та власним досвідом.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Олена Морозова, фото Дар’ї Зирянової