Минув майже рік, відколи Закон «Про медіа» набув чинності
Від 31 березня 2023 року колеги почали працювати в новому законодавчому полі. Скільки друкованих та онлай-медіа Дніпропетровщини на сьогодні зареєстровано у Нацраді з питань телебачення і радіомовлення? Які труднощі виникали під час цього? Що буде з тими редакціями, які не встигнуть оформити перереєстрацію? Відповіді на ці та інші питання, а також фахову консультацію надала представниця Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення у Дніпропетровській області Олена Демченко.
Медійна картинка області
Олена Демченко у Дніпровському центрі журналістської солідарності НСЖУ – не вперше. Вона вже провела кілька зустрічей із представниками редакційних колективів, надала поради та пояснення алгоритму дій редакторам щодо реєстрації,
–Національна спілка журналістів України протягом року докладала максимум зусиль, щоб ЗМІ змогли продовжити свою роботу в правовому полі. Робочі групи обговорювали новації закону, подавали свої зауваження до Нацради, запрошували медіаюристів, які вивчали норми закону і роз’яснювали їх редакторам. Приємно, що такий майданчик для діалогу та дискусій був і у нашому Центрі, – зазначила Наталя Назарова, координаторка Центру журналістської солідарності у Дніпрі.
Олена Демченко зауважила, що новий закон дійсно викликав багато запитань, були навіть побоювання щодо своєрідної цензури. Але, як показав цей рік, побоювання не справдилися.
–У Дніпропетровській області не зафіксовано випадків тиску регулятора та наступу на свободу слова. Також ті медіа, які пройшли реєстрацію, переконалися: процедура проста, документи зрозумілі і сам процес проходить швидко», – підкреслила експертка.
Під час розмови представниця Нацради підбила підсумки і поділилася статистичними даними. Зокрема, за рік у Дніпропетровській області зареєстровано 39 суб’єктів у сфері друкованих медіа. Вони розділилися на дві великі частини. Перша – це фахові видання, які виходять друком, але мають обмежену аудиторію. Вони чи не першими пройшли реєстрацію. Друга частина – це газети загальної тематики. Є ще декілька видань, які не зареєстровані, але їхні документи знаходяться у черзі на розгляд в Національній раді. Тому норму закону вони виконали. Загалом в Україні на кінець 2023 року зареєстровано 1513 друкованих медіа.
Онлайн-медіа були не такими активними. У регіоні за 2023-й зареєстровано тільки 6 онлайн-видань. А у 2024-му році вони активізувалися і вже чотири медіа пройшли реєстрацію.
–Ще раз хочу нагадати, що 31 березня спливає термін обов’язкової реєстрації друкованих медіа, провайдерів аудіо-візуальних сервісів, а також лінійних медіа, більш відомих нам як кабельні телеканали. Зауважу, що ця реєстрація безкоштовна. Також проходить реєстрація онлайн-медіа. Вона проводиться за гроші, але є добровільною, – підкреслила Олена Демченко.
Що ж буде з тими друкованими медіа, які не встигли зареєструватися? За словами експертки, їхні свідоцтва втрачають чинність. Якщо вони все ж виявлять бажання зареєструватися, за це доведеться платити гроші, бо, як вже зазначалося, термін безкоштовної реєстрації сплив. Пані Олена також звернула увагу, що у Дніпропетровській області свідоцтва Мін’юсту мають 189 видань. Але тих, хто реально виходять друком, значно менше. Тобто свідоцтва є, а медіа фактично немає.
На жаль, за рік Дніпропетровщина у цьому плані понесла медійні втрати: анульовано ліцензії 27 каналу та Марганецькій студії телебачення. (МСТ). На це вплинула війна і економічна ситуація. Проте є і «новоприбульці» – це спортивний канал «Демарт». Вони вже отримали ліцензію і мають плани на розвиток.
Про порушення та відповідальність
Цього дня до обговорення закону у онлайн-режимі долучилися не тільки редакції Дніпропетровщини, а й колеги з Кіровоградської, Сумської, Полтавської та Черкаської областей. Попри те, що закон діє вже майже рік, дискусійні моменти ще залишилися. Зокрема, медійників цікавило, чи вже були випадки притягнення до відповідальності медіа, чи реєструють газети свої сайти, коли і куди надсилати примірники друкованих медіа.
– В області значно покращилася ситуація щодо використання української мови в ефірі. Приблизно на 18% медіа перевиконують квоту, яка зазначена у новому законі. З боку Національної ради є невеличкі запитання до суб’єктів друкованих медіа. Вони дійсно сумлінно виконують норми українського законодавства. Проте є зауваження щодо позначення реклами на сторінках газети. Тобто рекламні матеріали позначаються так, що з першого погляду не розрізнити, що це реклама. А закон це передбачає. Прошу друковані видання звернути на це увагу, – підкреслила Олена Демченко.
На Дніпропетровщині також зафіксовано єдиний випадок притягнення до відповідальності. Радіомовнику було видано припис Національної ради за те, що він порушив правила мовлення у дні пам’яті, скорботи та жалоби.
У регіоні проводилися планові перевірки медіа, але вони підтвердили, що всі працюють у законодавчому полі.
Щодо реєстрації друкованими медіа своїх сайтів, то таких випадків не було. Як і того, щоб на реєстрацію подали документи ютуб-канали.
З найпроблемніших питань експертка продовжить і надалі надавати роз’яснення.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контактний телефон Центру журналістської солідарності у Дніпрі – 050 919 84 79 (Наталя Назарова, координатор Дніпровського центру), адреса: вул. Старокозацька, 8.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Інформаційна служба Дніпровського ЦЖС