Про особливості та загрози нового закону «Про медіа» для українських ЗМІ говорили у Львівському центрі журналістської солідарності.
На зустріч з редакторами місцевих медіа та членами секретаріату Львівської облорганізації НСЖУ завітав нещодавно призначений представник Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення у Львівській області Тарас Шаробура.
Під час презентації норм нового закону він детально зупинився на найбільш дискусійних його положеннях. Він звернув увагу на те, що сам текст закону досить об’ємний, причому 33 відсотка обсягу становлять перехідні положення. Цим законом вносяться зміни у 30 інших нормативно-правових актів. Як зазначив керівник Львівського ЦЖС Андрій Болкун, сьогодні цей закон став своєрідною «страшилкою» для журналістів і редакцій.
– Це, звичайно, чудово, що наші законодавці створили нові правила гри для медіа. І ґрунтувались вони нібито на європейських взірцях. Але не забуваймо, що в Європі демократичні інституції досить міцні, цензура відсутня, а свобода слова непорушна. А в контексті нашої країни треба зважати, що влада може спокуситися за допомогою норм нового закону запровадити цензуру та тиснути на свободу слова. Тому саме у відносинах влади і медіа криється найбільша загроза новоприйнятого закону «Про медіа» – як для самих журналістів та їх редакцій, так і для розвитку громадянського суспільства в цілому, – зауважив він.
Тарас Шаробура наголосив на обов’язковості перереєстрації друкованих медіа: законодавець передбачив для цього цілий рік. Для медіа, які використовують радіочастотний ресурс, обов’язковою умовою діяльності є отримання відповідної ліцензії. Для онлайн-медіа реєстрація є добровільною. До речі, на засіданні Національної ради 18 травня 2023 року вже затверджено «Порядок подання до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення заяв щодо реєстрації суб’єктів у сфері медіа».
Під час обговорення положень закону «Про медіа» також детально було роз’яснено процес реорганізації місцевих комунальних ТРО у публічні аудіовізуальні медіа, зокрема, процедуру формування складу наглядової ради публічних аудіовізуальних медіа.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності у Львові – 067 370 04 40 (Андрій Болкун, координатор Львівського центру), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Про ЮНЕСКО. ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Інформаційна служба Львівської облорганізації НСЖУ