Ця книжка – «Абетка малого чернігівця» – щойно побачила світ
Написана вона для наймолодших українців. Для тих, хто пізнає свою країну і свою ідентичність через казки мами та пісні тата. Для тих, кого ми бачимо майбутнім нашої країни. А чому чернігівця? Бо автор майже тридцять років живе в Чернігові, тож місто дає йому натхнення. Свою любов до міста він передає юним землякам через віршовані завдання абетки.
А писалася книжка там, де вирішується доля Батьківщини, – на Сході України, зокрема під Бахмутом. Бо автор «Абетки» служить у Збройних силах України і перебуває там, де визначають йому місце служби командири.
Звуть автора Валентин Буряченко. Він – професійний військовий і професійний журналіст. Свого часу був спеціальним кореспондентом газети Міністерства оборони України «Народна армія», очолював Регіональний медіацентр оборонного відомства в Чернігові, а за цим журнал «Військо України». З 2014 року неодноразово бував у відрядженнях на Сході країни, очолював пресцентр АТО. Кавалер орденів “За мужність” ІІІ і ІІ ступенів.
У 2019 році полковник В. Буряченко звільнився у запас, однак коли війна прийшла до Чернігова, повернувся до армійських лав.
Ідея створити патріотичну абетку для юних земляків народилася задовго до широкомасштабної агресії путінського режиму проти України. Точніше, її «підкинула» автору дружина, коли поділилася враженнями від розмови з учителькою початкових класів. Та бідкалася, що дітлахи дуже мало знають про рідне місто. Так Валентин перейнявся цим, хоча зіткнувся з проблемою: «дорослі» книжки писати доводилося, а от творчість для дітей стала неабияким квестом. Зрештою, після кількох спроб і роздумів, зупинився на абетці. Поступово літери набували образів, що пов’язувалися з рідним містом, до них додавалися рими, щоб дітям легше було сприймати написане. За кілька років набралося щось із десять букв.
Невідомо, скільки часу ще тривала б робота над абеткою, але 24 лютого 2022 року кардинально змінило життя всіх українців, а чернігівців і поготів. Валентин долучився до оборони міста, згодом відбув на Схід країни. Утім, як тепер згадує автор, у ті дні ворожої навали думки про книжку не залишали його ні на день. Він повернувся до написання абетки, щось постійно крутилося в голові й виливалося на сторінки майбутньої книжки.
Більшу її частину довелося писати на Сході. Автора підтримали колеги і командування, так виникла спільна патріотична ініціатива ОК «Північ», спецпідрозділу «Кліщі» та управління культури та туризму Чернігівської міської ради – «Абетка малого чернігівця».
Герой цієї книжки – «військовослужбовець» ЗСУ бойовий кіт Шеврон, а якщо для «нагород», то Муркотан Шеврон Ковбаскович. У нього є особливе завдання – провести для дітей чарівну подорож Черніговом за допомогою абетки. Розповідає Шеврон і про деякі особливості служби в ЗСУ, приміром, завдяки літері «І»:
Івасик, Іванка, Іринка, Ілля –
Кожен з нас має власне ім’я.
Інколи людям дають позивні,
Іноді навіть дивні вони:
Кліщ, Морпіх, Бармен, Інтрига,
Рятівник, Танкіст, Відлига –
Це захисниці й захисники,
І дуже бояться їх вороги.
Після кожного віршованого представлення букви алфавіту дітки отримують завдання, з яким мають упоратися, якщо уважно слухали віршик. Але якщо й пропустили щось чи трішки забракло знань, то в кінці книжки автор помістив відповіді.
Книга чудово ілюстрована, до чого долучилася команда у складі автора малюнків Сергія Даценка, фотомитця Віктора Кошмала, дизайнерів Єлизавети Литвин і Світлани Онищенко, літредактора Катерини Махлай.
Автор тим часом думає над продовженням книжки, каже, що дитяча тема зайшла і вже не відпускає.
Валерій Король,
член НСЖУ, лауреат премії
імені Івана Франка