24 листопада 2020 року Національна асамблея Франції підтримала у першому читані закон «Про глобальну безпеку». Через це, Міжнародна та Європейські федерації журналістів спільно з представниками проекту Media Freedom Rapid Response (MFRR) звернулися до прем’єр-міністра Франції Жана Кастекса вилучити з тексту закону 3 статті та закликали журналістів й громадських активістів вийти на демонстрації. Відповідна заява розміщена на офіційному сайті Європейської Федерації Журналістів.
Законопроект «Про глобальну безпеку» був внесений двома депутатами від урядової більшості та отримав більшість голосів (388 голосів «За», 104 «Проти») у Національній асамблеї Франції. У цьому законопроекті є обурливі положення, зокрема: «Розповсюдження будь-якими способами і методами, зображень з обличчям або будь-яким іншим елементом ідентифікації працівника національної поліції або жандармерії, який знаходився при виконанні свої службових обов’язків, з метою заподіяння йому фізичної або психічної шкоди, карається тюремним ув’язненням на рік та штрафом у розмірі 45 000 євро».
МФЖ, ЄФЖ, їхні філії у Франції та MFRR вважають, що цей закон суперечить міжнародно-правовим стандартам щодо свободи слова та непропорційно обмежує права журналістів та свободу преси. Такі положення дають змогу заарештувати будь-якого журналіста, який знімав чи фотографував роботу поліцейських, вилучити його обладнання та направити до суду. Цей закон також спрямований на запобігання документування та викриття випадків незаконного поліцейського свавілля, які часто приховуються керівництвом залучених посадових осіб.
«Французькі регуляторні та законодавчі ініціативи були розкритиковані Європейською комісією, а також Управлінням Верховного комісара ООН з прав людини», – сказав генеральний секретар Міжнародної Федерації Журналістів Ентоні Беланжер. «Я вже попередив міністра внутрішніх справ Франції, що у випадку продовження таких дій, Франція потрапить до списку країн, які порушують свободу преси на наступній сесії УВКПЛ на початку 2021 року, поряд з Пакистаном, Суданом, Сомалі, Туреччиною, Ізраїлем…».
«Торік майже 200 журналістів стали жертвами поліцейського насильства та залякувань у Франції, що призвело до того, що Франція у щорічному звіті Платформи Ради Європи для захисту журналістики та безпеки журналістів потрапила до списку «країн, за якими слід спостерігати» разом з Туреччиною, Росією, Албанією, Угорщиною, Сербією та Польщею», – зазначив генеральний секретар Європейської Федерації Журналістів Рікардо Гутьєррес. «У цьому році складається враження, що французька влада замість того, щоб вирішити цю проблему, просто намагається її приховати, забороняючи журналістам фотографувати або писати про такі кейси».
За повідомленням видання «The Guardian», 28 листопада 2020 року тисячі людей по всій Франції зібрались на підтримку свободи преси. До журналістських організацій та груп громадянських свобод, які організовували марші, приєдналися крайні ліві, екологічні активісти та протестуючі «жовті жилети», які вже два роки протестують проти урядової політики.
Багато людей несли плакати з гаслами на кшталт: «Хто захистить нас від поліції?», «Зупиніть поліцейське свавілля» та «Демократію вбивають». У деяких містах силовики використовували проти протестуючих сльозогінний газ.
Прем’єр міністр Франції Жан Кастекс у відповідь на хвилю протестів оголосив, що незалежна комісія ґрунтовно вивчить і перепише суперечливу статтю 24.