– За час, що працює Крим. Реалії (кримський проект української служби Радіо Свобода), тобто з березня 2014 року, з півострова через тиск російських спецслужб змушені були виїхати майже 30 журналістів, які співпрацювали з цим проектом. Останнім виїхав два місяці тому журналіст із Севастополя. Майже стільки ж журналістів через тиск силовиків змушені були припинити співпрацю з Крим. Реалії. Дехто взагалі пішов з професії. Фактично це 60 наших колег! У Криму було зо дві сотні професійних журналістів. Тобто більше чверті з них зазнали жорстокого тиску через те, що співпрацювали з Крим.Реалії», —сказав 16 листопада під час вебінару «Крим.Реалії: Як журналістам працювати під повною забороною» спікер заходу і керівник цього проекту Володимир Притула. Цей захід є частиною онлайн-курсу для журналістів «У фокусі – КРИМ», який реалізує Національна спілка журналістів України у партнерстві з Європейською федерацією журналістів.
Як наголосив модератор зустрічі голова НСЖУ Сергій Томіленко, вебінар є виявом солідарності з ув’язненими журналістами Криму, насамперед із Владиславом Єсипенком – автором Крим.Реалії, який з березня цього року знаходиться в СІЗО на півострові. Участь у семінарі взяла й надійна помічниця, друг і дружина Владислава Катерина Єсипенко.
До анексії Криму Росією сім’я Єсипенків мешкала в Криму, але 2015 року вони виїхали на материкову Україну до Кривого Рогу. Виховують дочку Стефанію, якій 7 років. Можна тільки уявити нинішній стан дівчинки.
Дружина Владислава розповіла, що він робив матеріали переважно на соціальну і екологічну тематику. Та це не врятувало його від арешту. Однак у листах журналіст просить допомогу переважно не для себе, а для тих політв’язнів, з якими познайомився в ув’язненні і які не мають юридичної допомоги, матеріальної підтримки, тих же продуктів харчування, ліків, і нерідко навіть моральної підтримки рідних. Тож пані Катерина закликала активістів, правозахисників, журналістів долучитися до захисту цих знедолених.
– Треба нагадувати суспільству, що такі люди, заручники у Криму є, що це наші українські громадяни, патріоти, які постраждали за свою принципову позицію, за жагу до справедливості, бо від нас усіх залежить життя та здоров’я кожного політв’язня, – наголосила пані Катерина.
Про це ж говорив і Володимир Притула – безпосередній керівник Владислава Єсипенка:
– Якщо увага до справи Єсипенка з боку колег, суспільства, закордонних партнерів не згасатиме, то це дасть шанс, що він буде звільнений, – підкреслив керівник Крим.Реалії.
Володимир Притула розповів також про те, що Крим.Реалії і його журналісти перебувають під постійним тиском російських спецслужб і окупаційної влади. І не тільки вони. Зараз десятьох громадянських журналістів з кримської «Солідарності» звинувачують в тероризмі, кожному з них загрожує термін ув’язнення до 20 і більше років. Тож дуже важливо, що Національна спілка журналістів визнала їх журналістами, які виконували журналістський обов’язок.
Володимир дав поради, як витримати постійний стрес, який супроводжує журналіста в Криму. Адже сам півроку працював в окупації…
Зазнав він і обмов від колаборантів. Так кримський медійник, який змінив українське громадянство на російське, і працює на російські окупаційні медіа в Криму – звинуватив, що Притула був завербований ЦРУ, коли потрапив в Афганістані у полон до муджахедів, а потім його, мовляв, перевербувала українська військова розвідка і тепер він шпигун на два фронти.
Ольга Скрипник – теж спікер заходу і голова правління Кримської правозахисної групи, члени якої щодня моніторять і документують порушення прав людини та воєнні злочини в Криму, – розповіла, що у базі групи є майже шість тисяч задокументованих справ, зафіксовано майже тисячу осіб, які постраждали внаслідок порушень прав людини окупаційною російською владою. Зафіксовані і сотні тих, хто порушують права людини, тобто злочинці. Віднедавна частина цієї бази є публічною… Тож завдяки їй будь хто може довідатися, що, приміром, до позбавлення волі Владислава Єсипенка і багатьох інших людей причетний слідчий ФСБ РФ Віталій Власов. І він знав, що Єсипенка катували. Тобто, і до катувань він теж причетний, бо покриває цей злочин.
На вебінарі Скрипник оприлюднила відзняті нею кадри в лютому 2014 року, на яких добре видно, що в антиукраїнських мітингах у Криму брали активну участь гастролери з Росії. Цікаво, що за декілька днів до окупації півострова Ольгу викликав до себе ректор вишу, в якому вона працювала, і показав досьє на неї, яке зібрало СБУ, і в якому були зафіксовано її пересування країною, контакти і т. д… Тому ФСБ так легко зараз фабрикувати справи на кримчан, адже ці досьє були передані зрадниками з СБУ російським спецслужбам.
Партнерами освітньої ініціативи були цього разу кафедри журналістики Університету митної справи та фінансів у Дніпрі і Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. Участь у вебінарі взяли 100 журналістів національних та регіональних медіа, експертів, студентів та викладачів журналістики.
Онлайн-курс для журналістів «У фокусі – КРИМ» є ініціативою Національної спілки журналістів України у партнерстві з Європейською федерацією журналістів. Курс із 10 зустрічей розповідає про досвід та методику висвітлення проблем окупованого українського півострова. Куратором курсу є авторитетний кримський журналіст, секретар НСЖУ Микола Семена.