Запорізький Центр журналістської солідарності НСЖУ першій річниці з часу створення приурочив круглий стіл «Журналісти важливі!», на якому медійники обговорили нагальні проблеми журналістики, розвиток друкованих медіа, радіо і телебачення на прифронтових та деокупованих територіях.
Учасниками заходу стали журналісти-переселенці, місцеві медійники, представники громадських та волонтерських організацій – всі, хто єдиною командою працює на інформаційному фронті.
Запорізький Центр журналістської солідарності НСЖУ – один із шести у мережі таких центрів, створених НСЖУ за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО для допомоги медійникам, які працюють в умовах війни. Зокрема, центри опікуються журналістами, котрі вимушено залишили свої домівки і переселилися в інші міста.
Центр журналістської солідарності НСЖУ у Запоріжжі допоміг облаштуватися на новому місці медійникам, які евакуювалися з прифронтових і тимчасово окупованих територій. Тут створені всі умови для роботи: є доступ до інтернету, комп’ютерна техніка, спеціальна екіпіровка для відряджень в зону бойових дій. Журналісти-переселенці і ветерани ЗМІ отримують консультації юристів, психологів, медиків, матеріальну допомогу.
У Центрі відбуваються різноманітні заходи, тренінги, що допомагає журналістам в роботі. Також понад 28 заходів проведено у циклі «Арт-терапія»: журналісти відвідували філармонічні концерти, творчі заняття від майстрів та художників. За рік медійникам надано багато продуктових наборів, завдяки волонтерським організаціям та Червоному Хресту.
За рік своєї діяльності Запорізький Центр журналістської солідарності НСЖУ став єдиною згуртованою командою, яка одержала високу оцінку керівництва НСЖУ.
Заслуженою нагородою для голови Запорізької обласної організації НСЖУ Наталії Кузьменко стала Подяка начальника Генштабу ЗСУ Сергія Шаптали. Відзнакою Командувача об’єднаних сил ЗСУ Сергія Наєва нагороджена відповідальний секретар Валентина Манжура.
Таку ж відзнаку отримала головна редакторка оріхівської газети «Трудова слава» Світлана Карпенко, яка нещодавно взяла участь у тренінгу для редакторів газет, випуск яких відновився на прифронтових і деокупованих територіях. Вона поділилася своїми враженнями від участі в тренінгу, зазначивши, що дуже корисною була тема безпечної роботи журналістів в зоні бойових дій. Багато нового дізналися редактори і про цифрову трансформацію в медіа середовищі. Світлана Карпенко повідомила, що за підтримки НСЖУ вже вийшло чотири номери газети «Трудова слава», а отриманий редакцією грант дозволить випускати щомісяця два номери газети на чотирьох шпальтах.
Днями в Києві відбувся Пленум правління НСЖУ. У його роботі взяли участь координаторки Центру журналістської солідарності Наталія Кузьменко і Валентина Манжура. Вони розповіли, що учасники Пленуму правління НСЖУ одностайно підтримали звернення до Президента України щодо незадовільної роботи АТ «Укрпошта» з передплати і розповсюдження періодичних видань, та висловилиле пропозицію разом із Спілкою взяти участь у розробці нового договору з «Укрпоштою». Учасники пленуму також підтримали Звернення Запорізької обласної організації НСЖУ щодо зникнення мелітопольської журналістки Ірини Левченко та її чоловіка Олександра, а також прийняли звернення на підтримку арештованих кримських журналістів, які піддаються моральним знущанням.
Активна робота Центру журналістської солідарності Запоріжжя, заслужене визнання його керівництвом НСЖУ як кращого в Україні – прекрасне свідчення журналістської єдності в час важких випробувань.
– Підтримка Центру для журналістів-переселенців – неоціненна, – схвильовано сказала на завершення зустрічі журналістка з Енергодара Алла Шамрай. Вона до першої річниці подарувала Центру свою картину «Молитва за Україну».
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Ніна Деркач
Фото автора