У Дніпровському Центрі журналістської солідарності організували виїзну консультацію фахівців Центру безоплатної правової допомоги.
Робити фотофіксацію пошкодження власного майна для доказової бази, зберігати листування з комунальними службами чи кредитними установами, не соромитись статусу ВПО і прямо запитувати про пільги. Це не єдині поради, які отримали журналісти-переселенці під час зустрічі.
– За статистикою, Дніпропетровщина прихистила понад 300 тисяч внутрішньо переміщених осіб, – зазначила координаторка Дніпровського Центру журналістської солідарності Наталя Назарова. – Серед них близько двадцяти медійників, які звернулись по допомогу до Центру журналістської солідарності і отримали її, в залежності від поданого запиту.
У першу чергу, переміщені особи, серед яких і журналісти, шукають саме юридичної допомоги. Під час заходу начальник відділу комунікацій та правопросвітництва Регіонального центру з надання БВПД у Дніпропетровській області Сергій Соколов навів статистичні дані.
– За сім місяців війни безоплатні правові консультації у наших центрах отримали 4046 внутрішньо переміщених осіб. З них 314 особам наші фахівці надали вторинну правову допомогу, 141 особа скористалась послугами адвоката, – наголосив пан Соколов.
Юридичні питання, з якими внутрішньо переміщені особи звертаються до системи надання безоплатної правової допомоги дещо змінились. У перші місяці війни вимушені переселенці першочергово вирішували питання з пошуком житла, отримання соціальних виплат та гуманітарної допомоги. Натомість тепер серед актуальних правових проблем ВПО – трудові правовідносини, відновлення документів, відшкодування матеріальної шкоди внаслідок збройної агресії рф, порядок встановлення смерті на тимчасово окупованій території.
– Якщо, приміром, ви виїхали з міста чи країни і у вашому власному помешканні ніхто не живе, а комунальні служби продовжують виставляти вам рахунки, напишіть власноруч і надішліть електронною поштою заяву до цієї служби, з проханням призупинити нарахування за послуги, якими ви, фактично, не користуєтесь. Почніть із цього. Краще вирішити проблему у досудовому порядку. Якщо не знаєте як це правильно зробити, зверніться до територіальних центрів БПД, наші працівники допоможуть, – запевнила, практикуючий юрист, головна юристка відділу забезпечення якості правової допомоги центру БПД Анастасія Безсажна.
Контакти місцевих центрів та бюро можна знайти на головному сайті системи БПД. Також Регіональний та місцеві центри мають офіційні сторінки у соцмережі Фейсбук.
– На нашому сайті є дуже багато корисної інформації – і послуги, які надає система безоплатної правової допомоги, і юридична практика, і консультації. Там ми активно висвітлюємо нашу діяльність, – додала заступниця начальника відділу комунікацій та просвітництва Регіонального Центру Наталія Руссу.
Єдиний номер системи БПД – 0 800 213 103 (дзвінки безкоштовні). Для дзвінків з-за кордону – +38 (044) 363 10 41 (вартість дзвінка з-за кордону за тарифами оператора зв’язку).