У Запорізькому ЦЖС на прохання журналістів-переселенців пройшла перша зустріч офлайн зі спеціалістами Пенсійного фонду України в Запорізький області, які відповідали на актуальні питання. З самого початку діяльності Центрів журналістської солідарності в Україні одним із головних напрямків стало надання юридичної консультативної допомоги журналістам-переселенцям, а потім і всім медівникам, які потребували роз’яснень деяких робочих моментах. В основному ця робота проводилась онлайн у формі письмових запитань та відповідей на них.
Пенсійний фонд України — це той інститут, який, за словами керівниці Головного управління ПФУ в Запорізькій області Світлани Жмурко, працює не лише стабільно, а й реформується, впроваджуючи нові підходи та технології. Ось про що дізналися журналісти під час зустрічі від Світлани Жмурко.
Нові функції Пенсійного фонду
–Зміни у законодавстві відбуваються дуже швидко, і ми маємо бути готовими роз’яснити громадянам, як діяти в тій чи іншій ситуації. Ми не тільки нараховуємо пенсії, а й із 2023 року перебрали функції Фонду соціального страхування. Зараз здійснюємо лікарняні та страхові виплати у разі нещасного випадку на виробництві або профзахворювання. Також нараховуємо субсидії та пільги на житлово-комунальні послуги, – наголосила Світлана Жмурко.
Зміни у пенсійному законодавстві: що нового у 2025 році
Основні документи, які вступили в силу в 2025 році, – це постанови №299, №1225, №1544 та інші, – пояснює Світлана Жмурко.
Постанова №299 запроваджує нові підходи до виплат пенсій, грошового забезпечення, страхових виплат. З 20 березня вона вступила в силу. І стосується зокрема внутрішньо переміщених осіб. Зокрема, всі мають пройти фізичну ідентифікацію до 31 грудня.
Постанова №1225 запроваджує експериментальний проєкт з компенсації часткової оренди житла для ВПО.
Постанова №1544 передає до ПФУ функцію виплат за програмою «Прихисток» — людям, які безкоштовно надають житло переселенцям. «Ми платимо стабільну фіксовану суму — 450 грн на особу», — уточнила Світлана Жмурко.
Новий підхід до ВПО: хто і як отримує пенсію
Світлана Жмурко наголосила, що усі внутрішньо переміщені особи тепер мають однакові права, незалежно від дати переміщення.
Категорії ВПО визначено так:
–ті, хто перебуває за кордоном,
– ті, хто живе на тимчасово окупованих територіях,
– ті, хто переїхав на підконтрольну Україні територію.
–Після 20 травня ці категорії повинні надати заяву, що не отримують пенсію від країни-агресора. Це – обов’язкова вимога. З 2025 року також запроваджується обов’язкова фізична ідентифікація. ВПО її можуть пройти не тільки особисто, а й дистанційно – через відеозв’язок (Zoom, Skype, Viber тощо), або через банківський рух коштів, або через дипломатичні установи за кордоном. Люди з Донецька і Луганська вже звикли до цього. Процедура чітка: звірка особи, документів, перевірка наявності виплат з РФ, – зазначила Світлана Жмурко.
Також вона звернула увагу на те, що якщо людина не знімає кошти з картки пів року –призупиняються виплати до з’ясування. Якщо вона на ТОТ — має пройти відеоконференцію через Zoom, Skype, WhatsApp. Це справжня фізична ідентифікація: документи, живе спілкування, перелік запитань. Інакше ніяк. Має бути впевненість, що виплати йдуть саме тій людині, яка заробила цю пенсію».
Цифровізація та нові сервіси
ПФУ активно розвиває цифрові сервіси.
–Раніше пенсійний калькулятор працював лише на вебпорталі, тепер — у кожному сервісному центрі, — повідомила Жмурко.
Ще одна новація — електронне пенсійне посвідчення.
–Людина замовляє його на вебпорталі, і вже наступного дня посвідчення доступне у «Дії», – пояснює посадовиця.
Не менш важливий інструмент — шеринг документів через портал “Дія”.
–Ми приймаємо документи, які людина ділиться з нами у сервісному центрі, – паспорт, ІПН, посвідчення УБД тощо, – каже Світлана Жмурко.
Індексація пенсій: кому, коли і скільки
Вона нагадала, що щороку з 1 березня органи Пенсійного фонду проводять індексацію. –У 2025 році коефіцієнт індексації — 11,5%. Проте це не означає, що кожному пенсіонеру просто додали 11,5%.
–Цей коефіцієнт застосовується до показника середньої зарплати, який береться до розрахунку пенсії, — уточнила вона. Наприклад, середня зарплата після індексації зросла до 8 913 грн 83 коп. Пенсія перераховується за формулою: середня зарплата × коефіцієнт індивідуальної зарплати × коефіцієнт стажу.
Результати індексації по області такі:
– підвищення отримали 429 000 пенсіонерів;
– середнє підвищення — 559 грн, мінімальне — 100 грн, максимальне — 1500 грн;
– новий середній розмір пенсії — 6625 грн.
Посадовиця приділила увагу пенсіям чорнобильців: мінімальні пенсії зросли: для І групи — до 9 855 грн, ІІ групи — 7 884 грн, ІІІ — 6 077 грн.
Працюючі пенсіонери: автоматичний перерахунок
–Для працюючих пенсіонерів ми зробили перерахунок автоматично станом на 1 квітня», –розповіла Світлана Жмурко.
– Перерахунок тільки за стаж: 17 046 осіб, середнє збільшення – 241 грн.
– За стажем і зарплатою: 4202 особи, середнє підвищення – 502 грн.
Фінансування фонду: чи вистачає коштів?
До війни у Запорізькій області було 435 тисяч застрахованих осіб. Зараз – 223 тисячі.
–Щомісяця ми направляємо на пенсійні виплати 3,3 млрд грн, за рік – 33,5 млрд грн. Бюджет збалансований, фінансування централізоване, – уточнила Світлана Жмурко.
Реформа пенсійної системи: що планується?
–Поки є лише презентація законопроєкту, самого тексту ми не бачили. Але основна ідея – перейти на бальну систему, – розповіла посадовиця.
У чому суть:
– пенсія нараховуватиметься від сплачених внесків;
– якщо внески відповідають середньому рівню – це 10 балів, якщо більше – 12 балів, менше – 8 балів;
– перерахунок передбачено і для нових, і для вже існуючих пенсій.
Якщо новий розрахунок дає менше – виплачуватимуть ту ж пенсію, що була. Ніхто з пенсіонерів не постраждає.
Накопичувальна система – старт з 2026 року
–Планується впровадження з 2026 року. Роботодавця не навантажуватимуть — усе з зарплати працівника, – наголосила Світлана Жмурко.
Схема така:
– 1-й рік – 1% із зарплати + 1% з ПДФО (всього 2% на рахунок працівника);
– 2-й рік – 2% + 2%, і так до 4%;
– надалі – добровільно.
–У презентації чітко сказано, що профільне міністерство подає його в березні до комітетів Верховної Ради для опрацювання. Тобто цей законопроєкт опрацьовується, і туди ще буде внесено дуже багато змін. Я в цьому впевнена, – підкреслила Світлана Жмурко.
Вона зазначила, що наразі конкретики щодо механізму немає. Основна ідея – це прозора, доступна, зрозуміла система. Але сам механізм ми не бачили, тому говорити щось остаточно зараз не дуже доцільно.



Мережа Центрів журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, реалізована у співпраці з Міжнародною та Європейською федераціями журналістів, ЮНЕСКО та за підтримки народу Японії. Наша головна мета – допомога медійникам, які працюють в Україні під час війни. Центри працюють у Києві, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі, Львові та Івано-Франківську. Цей проєкт є частиною більш широких зусиль ЮНЕСКО, спрямованих на підтримку безпеки журналістів та свободи слова в Україні.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 15
Світлана Карпенко, фото Дар’ї Зирянової
Дискусія з цього приводу: