53 делегати від журналістських спілок та асоціацій з 38 європейських країн висловили свою повну підтримку білоруським журналістам, які зараз зазнають репресій, в ході щорічної наради Європейської Федерації Журналістів (ЄФЖ), яка цього року пройшла в онлайн-форматі. Про це повідомляється на офіційному сайті ЄФЖ.
Національну спілку журналістів України, яка є членом Європейської Федерації Журналістів, на цьому заході представляв голова НСЖУ, член виконкому ЄФЖ Сергій Томіленко.
ЗМІ, журналісти та блогери стали об’єктом для репресій у Білорусі в ході президентської передвиборчої кампанії і після виборів 9 серпня. В результаті ситуація перейшла від серйозної до катастрофічної.
Станом на 8 травня 2020 року (до початку передвиборчої кампанії) Білоруська асоціація журналістів (БАЖ) зафіксувала 23 порушення прав журналістів з початку року. У період з 9 серпня по 1 листопада була зафіксовано вже близько 400 інцидентів.
Протягом цього часу було затримано 320 журналістів, які просто виконували свою роботу. Приблизно кожен третій затриманий журналіст зазнав насильства, перебуваючи під вартою. БАЖ зафіксувала випадки катувань після затримань та пошкодження або вилучення техніки у медійників. Багато журналістів були затримані і засуджені до невеликих термінів ув’язнення та штрафів. Троє журналістів отримали поранення від гумових куль.
Також, були зафіксовані наступні випадки обмеження свободи слова через ситуацію навколо виборчої кампанії та протестів:
- блокування Інтернету в Білорусі в перші дні після виборів та обмеження мобільного інтернету, які мають місце під час масових демонстрацій;
- обмеження доступу до новинних сайтів, які незалежно висвітлюють політичну ситуацію, неявна заборона на друк та розповсюдження чотирьох недержавних газет;
- дії Міністерства інформації щодо позбавлення найбільшого білоруського медіа-порталу «TUT.by» статусу ЗМІ;
- офіційне віднесення популярного телеграм-каналу «NEXTA» та його логотипу до категорії екстремістських матеріалів;
- відмова в акредитації іноземним кореспондентам, які мали намір висвітлювати вибори; відкликання акредитації у всіх кореспондентів іноземних ЗМІ, які раніше її мали;
- кримінальні переслідування блогерів.
Члени ЄФЖ одноголосно прийняли рішення на підтримку білоруських журналістів. Для цього будуть використовуватися усі наявні механізми впливу на уряд Білорусії, зокрема звернення до Європейського Союзу, Ради Європи, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, ЮНЕСКО та ООН, листи від урядів країн спілок-членів, розповсюдження правдивої інформації про поточні події в Білорусії.
Нагадаємо, що Національна спілка журналістів України з перших днів репресій висловлює свою підтримку білоруським колегам та ініціювала кампанію «Журналісти важливі: Я підтримую своїх колег у Білорусі!».