Представників Європейської Федерації Журналістів (ЄФЖ) запросили на відкриття робочої сесії з питань свободи ЗМІ в ході Другої додаткової зустрічі ОБСЄ з питань людського виміру (SHDM). Про це повідомляється на офіційному сайті ЄФЖ.
Користуючись нагодою, Федерація закликала держав-учасниць ОБСЄ повністю виконати рішення Ради Міністрів 2018 року щодо безпеки журналістів.
«Сотні ЗМІ знаходяться під загрозою, починаючи з місцевих ЗМІ, які можуть просто зникнути через відсутність фінансової підтримки. Десятки тисяч журналістів опинилися тимчасово безробітними. І десятки тисяч незалежних журналістів були позбавлені будь-яких доходів за останні три місяці», – заявив Генеральний секретар Європейської Федерації Журналістів Рікардо Гутьєррес в ході зустрічі. «Це великий парадокс: в той момент, коли населенню найбільше потрібна достовірна, перевірена інформація, медіа-екосистема більше не в змозі виконати свою основну місію. Більшість європейських урядів не вжили нагальних заходів, необхідних для забезпечення економічної життєздатності засобів масової інформації в умовах кризи. Замість того, щоб підтримувати ЗМІ, і цим самим забезпечувати доступ до якісної інформації, яка є найкращим методом боротьби проти дезінформації, більшість урядів вжили заходів, що обмежують свободу преси».
ЄФЖ та її філії стали свідками безпрецедентних репресій в ході заходів боротьби з пандемією COVID-19:
- надмірне регулювання так званих «фейкових новин», що негативно впливає на права журналістів в Азербайджані, Боснії та Герцеговині, Угорщині, Румунії та Росії;
- арешти журналістів та притягнення до відповідальності журналістів, які просто виконували свою роботу в Білорусі, Польщі, Сербії, Азербайджані, Туреччині, Косові, Словенії та Росії;
- прояви цензури щодо ЗМІ в Угорщині, Росії, Сербії, Молдові, Азербайджані;
- фізичні та усні напади на журналістів Іспанії, Сербії, Греції, Хорватії, України, Італії та Косово;
- заходи, що обмежують доступ до інформації в Туреччині, Сербії, Румунії, Греції, Іспанії.
Загалом члени ЄФЖ повідомили про понад 60 порушень свободи преси, в рамках антипандемічних заходів у 19 європейських країнах.
З 1 січня цього року Європейська Федерація Журналістів розмістила на спеціалізованій Платформі Ради Європи для захисту журналістики та безпеки журналістів інформацію про 63 інциденти у 21 європейській країні:
- 9 фактів у Туреччині;
- 8 фактів у Великобританії;
- 5 фактів у Франції;
- 4 фактів в Боснії та Герцеговині та Сербії;
- 3 фактів в Італії, Польщі, Україні, Угорщині та Росії;
- 2 фактів в Бельгії, Північній Македонії, Швеції, Іспанії, Вірменії, Словенії та Болгарії;
- 1 факт у Німеччині, Греції, Мальті та Естонії.
«Як відомо, держави повинні реагувати на ці інциденти. З 63 кейсів, які були розміщені ЄФЖ, лише на 22 (приблизно третина) було отримано відповіді від держави», – зазначив Рікардо Гутьєррес, закликаючи уряди європейських країн вжити ефективних заходів для підтримки всіх журналістів, які стикаються зі складним і часто небезпечним умовам. «Я прошу перевірити, чи відповідають порушення, які я щойно перераховував, рішенню Ради Міністрів ОБСЄ щодо безпеки журналістів. Я просто прошу вас поважати власні зобов’язання щодо захисту свободи ЗМІ».
Ознайомитися із вступним словом представника ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Арлема Дезіра ви можете за цим посиланням.