Європейська федерація журналістів (EFJ) опублікувала новий звіт «Стала журналістика, від локальної до глобальної: передові практики в Європі», автором якого є медіаексперт Марк Грубер
Дослідження аналізує місцевий медіаландшафт у Європі та висвітлює передові практики місцевих та транскордонних журналістських розслідувань, які вважаються стійкими бізнес-моделями.
Звіт показує, що місцева журналістика є важливою частиною суспільства, особливо коли вона має транскордонний вимір і здійснюється в партнерстві з подібними чи більшими ЗМІ в інших країнах. Місцеві новини можуть мати ширший резонанс як на національному, так і на міжнародному рівнях щодо питань, що становлять суспільний інтерес, які в іншому разі залишалися б поза увагою.
Проте звіт проливає світло на численні проблеми, з якими часто стикаються місцеві журналісти. Порівняно зі своїми національними та міжнародними колегами, вони долають низку перешкод: від незахищеності роботи до нестабільних контрактів і зниження зарплати. Їхню незалежність також послаблюють тісні зв’язки з місцевими політиками та впливовими місцевими бізнесменами.
У епоху цифрових технологій дедалі частіше постають як нагальні проблеми сталість доступу громадськості до місцевої інформації. Дослідження показують, що в Європі зростають так звані «пустелі новин» – території, де «бракує достатньої, надійної та різноманітної інформації з надійних медіаджерел».
Незважаючи на ці проблеми, у звіті підкреслюється, що місцеві ЗМІ відіграють ключову роль у стимулюванні економічної життєздатності. Забезпечуючи повне висвітлення місцевих підприємств і економічних тенденцій, вони озброюють громади знаннями, необхідними для ухвалення обґрунтованих рішень і формування економічної траєкторії своїх регіонів.
Звіт містить свідчення місцевих журналістів і медіапрофесіоналів, які брали участь у місцевих транскордонних журналістських проєктах у різних політичних і економічних контекстах. Деякі є грантоотримувачами транскордонної місцевої програми. Вони пояснюють переваги та труднощі роботи над транскордонними проєктами та бізнес-життєздатність своїх ЗМІ.
Координатор проєкту CBLocal Рональд Тіпан наголосив на необхідності кращої підтримки цієї важливої частини медіаландшафту: «Транскордонна журналістика дозволяє місцевим журналістам охопити ширшу аудиторію, а деякі опубліковані розслідування можуть мати реальний суспільний вплив. Це розвиває профіль журналіста, який потім може знайти легшу роботу в іншому місці. Гранти корисні, навіть як «разовий постріл», але важливо розвивати спроможність журналістів і медіа монетизувати свою діяльність, знаючи свою аудиторію, розвиваючи «збір даних» і шукаючи фінансування».
Основні рекомендації для медіа зосереджені на необхідності інновацій – як щодо пошуку нових джерел фінансування, так і щодо розвитку мережі.
Рекомендації для органів влади стосуються довгострокової підтримки та належної нормативно-правової бази, особливо щодо власності, яка допоможе місцевим ЗМІ жити і розвиватися.
Цей звіт було підготовлено в рамках транскордонного місцевого проєкту, який співфінансує Європейська Комісія (Креативна Європа). Партнери Transitions (Чеська Республіка), SSE Riga Center for Media Studies (Латвія), Європейська федерація журналістів (Бельгія) та Journalismfund.eu (Бельгія) реалізували багатопланову програму вартістю 1,3 мільйона євро, яка, застосовуючи грантові та навчальні програми, вплинула на журналістську професію в Європі.