У світі розпочалася нова війна: США та Великобританія завдали ударів по хуситах в Ємені. Після повномасштабного вторгнення росії в Україну, війни на Близькому Сході (Ізраїль-Газа) цей новий конфлікт переключає увагу міжнародних медіа та їхніх досвідчених воєнкорів на Ємен.
Сполучені Штати та Британія завдали ударів з повітря та моря по військових об’єктах хуситів у Ємені у відповідь на напади руху на судна в Червоному морі, що стало драматичним регіональним розширенням війни Ізраїлю та ХАМАС у Газі.
Оскільки свідки в Ємені підтвердили агентству Reuters вибухи по всій країні, президент Джо Байден у своїй заяві ввечері в четвер попередив, що без вагань вживе подальших заходів, якщо це буде необхідно.
Деякі подробиці про групу, яку підтримує Іран, публікує агенція Reuters. З перекладом можна ознайомитися на сайті «Радіо Свобода».4
Водночас медіаексперти уже висловлюють побоювання, що якщо новий конфлікт затягнеться, то він може стати новим фактором ризику і для воєнних кореспондентів.
Нагадаємо, що правозахисна організація Press Emblem Campain нещодавно оприлюднила сумні підсумки 2023 року – “Зі 140 працівників ЗМІ, вбитих у 28 країнах, щонайменше 81 було вбито в секторі Газа з 7 жовтня (106 за даними Сектору Гази, розбіжності в цифрах пояснюються різницею в кваліфікації журналістської професії).
Усі вони були палестинцями, більшість з них працювали на кілька ЗМІ, в тому числі й іноземні. Вони були вбиті в результаті ізраїльських ударів, часто у своїх будинках, разом з членами своїх сімей”.
Подробиці правозахисного звіту PEC публікує «Українська правда»:
Чотири журналісти загинули під час війни в Україні (1 італієць, 1 француз, 2 росіянина), а також 4 – в Ізраїлі. В Мексиці загинуло 9 журналістів, в Гватемалі – 5 журналістів. По три жертви зафіксовано в Камеруні, Індії, Лівані та Пакистані, по дві жертви – в Афганістані, Бангладеші, Гаїті, Нігерії, Філіппінах та Сполучених Штатах Америки. По одному загиблому журналісту зафіксовано в наступних країнах: Аргентина, Канада, Колумбія, Єгипет, Гондурас, Лесото, Малі, Мозамбік, Парагвай, Руанда, Сомалі, Судан, Сирія та Єгипет.
На Близький Схід припадає 64% випадків, або 90 смертей, далі йдуть Латинська Америка – 20, Азія – 12, Африка – 11, Європа – 4 і Північна Америка – 3.
Організація зазначає, що 2023 рік став найсмертоносніший для журналістів за останні 10 років.
Порівняно з 2022 роком (116 загиблих), роком початку повномасштабної війни в Україні, зростання кількості жертв становить трохи більше 20%. У 2012 році, найсмертоноснішому році з початку століття, загинув 141 журналіст (з них 35 – під час війни в Сирії).
Додатково: Водночас, відповідно до щорічного звіту групи “Репортери без кордонів” (RSF), упродовж 11 місяців 2023 року під час виконання службових обов’язків було вбито 45 журналістів, порівняно з 61 журналістом, що загинули торік. Крім того, в кінці грудня Національна спілка журналістів України повідомляла, що під час виконання професійних обов’язків в Україні загинули четверо цивільних медійників. Ще 25 працівників медіа загинули під час військової служби.