Європейська Федерація Журналістів (ЄФЖ) вітає прийняття Європарламентом нової культурної програми Creative Europe. Про це повідомляється на офіційному сайті ЄФЖ.
Ця програма буде підтримувати європейський культурний обмін та матиме бюджет близько 2,5 млрд. євро на період 2021-27 рр.. Це є найбільшим фінансовим зобов’язанням ЄС у галузі культури та ЗМІ. Вперше будуть підтримані засоби масової інформації та журналістика!
Програма Creative Europe отримає фінансування у розмірі 1,842 млрд. євро встановлених у поточних цінах, а також додаткові асигнування в 600 млн. євро за цінами 2018 року. При цьому щонайменше 58% буде виділено на МЕДІА, 33% на культуру та 9% на міжгалузеві заходи. Міжгалузеві активності спрямовані на допомогу медіа-сектору, щоб протистояти структурним та технологічним змінам, та включає покращення рівня свободи та плюралізму медіа-середовища, якості журналістики і медіаграмотності.
«Ми вітаємо наполегливу роботу Європейського парламенту над посиленням та розширенням програми, яка вперше включає в себе медіа, медіаграмотність, свободу преси, якісну журналістику та сильний компонент для забезпечення гендерної рівності. Зараз настав час державам-членам зробити конкретні дії для підтримки секторів новин та журналістики», – заявила директор офісу Європейської Федерації Журналістів Ренате Шредер. «Ми також підтримуємо кількох членів Європейського парламенту, які порушили питання загальноєвропейської системи соціального забезпечення всіх працівників засобів масової інформації, включаючи журналістів-фрілансерів, за зразком німецької Künstlersozialkasse».
Напередодні головування Німеччини в Раді Європейського Союзу, Європейська Федерація Журналістів підписала лист-звернення до німецького уряду, в якому закликала приділити особливу увагу питанням свободи преси та ЗМІ. У цьому листі підписанти просили держави-члени ЄС прийняти амбіційну «Багаторічну фінансову основу ЄС» (EU Multiannual Financial Framework), яка зміцнить медіа-сектор та підтримає незалежну журналістику. Крім того, вони закликали значно збільшити виділений для Creative Europe бюджет, щоб посприяти плюралізму ЗМІ, якісної (розслідувальної, місцевої та інноваційної) журналістики та медіаграмотності.
Пропозиція Комісії щодо програми Creative Europe на 2021-2027 роки була опублікована 30 травня 2018 року. 28 березня 2019 року, після прийняття парламентом цього подання у першому читанні, розпочалися міжвідомчі переговори, які тривали з жовтня 2019 року по грудень 2020 року. Чотири триалоги та кілька технічних зустрічей відбулося за часів головування як Німеччини, так і Фінляндії. Попередня угода була укладена 14 грудня 2020 року. І ось нарешті, Європейська Комісія відкрили шлях для реалізації цієї програми.
Варто зазначити, що про важливість фінансової підтримки медіа через механізми культурних програм, зокрема і Creative Europe, нещодавно у своїй промові наголошував європейський Комісар з питань внутрішнього ринку та послуг Тьєррі Бретон.