Слідчі Головного слідчого управління Національної поліції України просять усіх, хто був свідком воєнних злочинів, учинених російськими військами в Ірпені на Київщині, допомогти в розслідуванні.
– У Головному слідчому управлінні створено окреме Управління організації розслідувань злочинів, учинених в умовах збройного конфлікту, – розповів пресслужбі НСЖУ слідчий управління Іван Дулкай. – Зокрема, нам доручено розслідування воєнних злочинів, скоєних у місті Ірпінь. Від цих злочинів є дуже велика кількість потерпілих. Станом на зараз зареєстровано близько тисячі епізодів злочинних дій російських військових, пов’язаних із порушенням звичаїв війни (крадіжок, пошкоджень цивільної інфраструктури, влучень у заклади охорони здоров’я, використання цивільного населення як живого щита, вбивств цивільних тощо). Ми постійно дізнаємося про нові епізоди.
Чимало свідків та потерпілих цих злочинів під час евакуації виїхали з міста та ще не повернулися. Дехто з них був у Ірпені проїздом. Тому поліцейські створили спеціальний телеграм-канал «Воєнні злочини в м. Ірпінь» (https://t.me/+YDlKU3CN3iZkMDky), в якому публікують запити про пошук свідків по окремих епізодах учинених злочинів.
Зокрема, слідчі збирають відео, яке люди знімали в Ірпені в період бойових дій на Київщині та окупації міста – за допомогою цих відео встановлюють, як розвивалися події під час учинення злочинів. Крім того, в телеграм-каналі поліція публікує інструкції, як поводитися тим людям, які є свідками та потерпілими від цих злочинів.
Публікуються також фотографії російських військових, які перебували в Ірпені й можуть бути причетними до скоєння злочинів. Наразі на телеграм-каналі розміщено фото близько 800 осіб, і ця база даних постійно поповнюється. Поліція просить людей, які бачили цих російських військовослужбовців, повідомити обставини зустрічі з ними: на блокпості, під час обшуку в оселі тощо.
– Цей телеграм-канал виконує функцію прямого зв’язку зі слідчим, який одразу відреагує на інформацію. Отримані відомості негайно потраплять тому, хто відповідає за розслідування саме цього епізоду, – наголошує Іван Дулкай. – У разі впізнання можна повідомити про це працівникам поліції за номером телефону +380680461655, або коментарем під фото.
За словами Івана Івановича, наразі вже чимало свідків повідомили цінну інформацію правоохоронцям. Зокрема, це свідчення про розстріл евакуаційної колони, яка рухалася 6 березня в напрямку села Стоянка. Тільки за останні пів дня, перед нашою розмовою з Іваном Дулкаєм, до поліції надійшло близько 20 телефонних дзвінків. Раніше ці люди не зверталися до поліції, тому що не знали, що цей епізод розслідується, і куди передавати інформацію.
– Люди дуже охоче дають свідчення, – каже Іван Іванович. – З їхніх слів зрозуміло, що їм дуже важливо, щоб ми домоглися справедливості.
Зокрема, серед справ, які розслідуються, – загибель американського журналіста Брента Рено. Ще одним із цих злочинів є вбивство відомого українського актора і телевізійника Павла Лі, про обставини якого ми нещодавно повідомляли.