У Києві в Національному центрі ділового та культурного співробітництва «Український дім» 8 червня відбулася церемонія нагородження переможців і лавреатів 16-го Національного конкурсу «Благодійна Україна – 2022» – «Благодійність на захисті України». Серед переможців – японський редактор та громадський діяч Джунічі Ковака, який багато допомагає українським журналістам у час війни.
Кандидатуру Джунічі Коваки, головного редактора япономовного щомісячника з питань безпеки харчових продуктів і життя «Safety of Our Food and Life» і очільника Японського фонду майбутніх поколінь, запропонував Всеукраїнський благодійний фонд «Журналістська ініціатива».
– Живе наш герой і надійний партнер-доброчинець у місті-мільйоннику Сайтама в Токійській агломерації, – розповіла про переможця заслужений журналіст України Людмила Мех, засновниця й очільниця ВБФ «Журналістська ініціатива». – У взаємодії з керівництвом корпорації GREEN COOP, що має головний офіс у місті Фукуока, японці в час війни активно допомагають українським журналістам. Ковака-сан – ініціатор Японського проєкту в Україні. Власне, і благодійна діяльність 2022 року – це частина великого проєкту допомоги Україні, що триває вже понад десятиліття. На сторінках журналу, який редагує пан Ковака, багато уваги приділяється нашій країні, питанням підтримки «чорнобильців», освітян та дітей переважно в районах, що зазнали ворожих атак у час нападу московського агресора.
Більш як 100 журналістам і редакціям ЗМІ, які постраждали внаслідок війни, впродовж 2022 року надано в різних формах фінансову й матеріальну допомогу з Японії, зокрема на відновлення діяльності локальних ЗМІ на деокупованих територіях України. Завдяки цій допомозі вже понад чверть сотні редакцій газет (дані на травень 2023-го) в Харківській, Донецькій, Херсонській, Житомирській, Запорізькій та інших областях відновили свої випуски у визволених районах, які тимчасово захопив було агресор. На ділі японські колеги й жертводавці сприяють розв’язанню такої суспільної проблеми в інформаційній сфері, як забезпечення місцевою пресою жителів деокупованих територій. Цим найбільше опікується нині творча спілка журналістів – вона підтримує з Японським фондом майбутніх поколінь і ВБФ «Журналістська ініціатива» тісні партнерські відносини вже багато років.
Ось лише кілька фактів з діяльності партнерів: понад 200 тисяч гривень використано на призовий фонд для журналістів – переможців, лавреатів та учасників творчого конкурсу НСЖУ «Інформаційна передова-2022». Японським коштом підготовлено до друку спецвипуск газети «Ми з України!» (тираж 20 тисяч примірників), який безплатно розповсюджено в Україні й за кордоном. Також освітянам і медійникам надано інші види допомоги – грошові виплати, теплий одяг, харчові продукти, вітаміни тощо. Цільова авдиторія, на яку спрямована благодійність японських партнерів фонду «Журналістська ініціатива» й НСЖУ – це працівники преси, діти, сім’ї «чорнобильців». Переважно зусилля доброчинців спрямовані на підтримку населення постраждалих районів Житомирської і Київської областей.
Окрема велика вдячність за підтримку ЗМІ – корпорації GREEN COOP, зокрема її чільній ланці, в якій працюють Йоко Хідака, Хіроакі Катаока, та спасибі їхнім колегам з регіональних дирекцій компанії в префектурах Хіросіма, Кумамото, Наґасакі. Для добра України Джунічі Ковака сприяв залученню фінансових ресурсів і надав чимало власних коштів – на десятки тисяч доларів США. Він як продюсер організував у час війни в Києві та Львові, а потім у Сайтамі низку благодійних концертів українського скрипаля, нині громадянина США Олега Криси. У Японії разом з видатним музикантом грала на сцені також відома скрипалька Чіє Савада – очільниця мистецької асоціації «Японія – Україна». Зібрані на концертах пожертви спрямовано на підтримку молодих талантів-музикантів та працівників ЗМІ в країні, що нині дає відсіч наступові рашизму.
Слова вдячності адресують журналісти й однодумцям керівника Японського фонду майбутніх поколінь, щирим друзям України, серед них такі особистості, як Цутому Сахара, Такеда Йошінобу, Хіроко Накадзіма, Каорі Канда, а також Марута Харуе, Наомі Аокі, Томое Кікучі та багато інших добрих людей (усіх, на жаль, не перелічиш) з далекої Країни вранішнього сонця.
У церемонії нагородження переможців і лавреатів конкурсу в Києві взяла участь членкиня правління ВБФ «Журналістська ініціатива», Заслужена журналістка України Наталія Черешинська, яка на сцені Українського дому прийняла відзнаки для японського колеги з Сайтами. Статуетку й диплом українські медійники-доброчинці передадуть переможцеві.
Сергій Шевченко, ВБФ «Журналістська ініціатива».
(Подається в скороченні)
Фото автора і Наталії Черешинської