Видавець газети «Обрії Ізюмщини», секретар НСЖУ, а сьогодні ще й модератор фейсбук-групи «Ізюмський навігатор» Костянтин Григоренко вважає, що посвідчення українського журналіста стало «чорною міткою» на окупованих та прилеглих до лінії фронту територіях. Про це він розповів під час виступу на засіданні Правління Національної спілки журналістів.
Він нагадав, що російські окупанти захопили обладнання і частоту 100,8 Радіо Ізюм (Комунальне підприємство Ізюмська радіокомпанія “Радіо-Ізюм”) та почали мовлення своїх пропагандистських меседжів з позивними Русскоє радіо. Ізюм. Користуючись інформаційним вакуумом, загарбники дезінформують місцеве населення та розповідають їм про нібито захоплення Києва, Харкова, пропонують українським військовим скласти зброю.
Тож, маючи на увазі цей досвід, Костянтин Григоренко радить українським колегам-журналістам діяти на випередження і позбавити окупантів можливості скористатися обладнанням та редакційною технікою.
«Порада дуже проста: якщо ви відчуваєте, що до вашої території наближаються бойові дії – раджу згортати роботу редакцій. Незалежно від того, що це за ЗМІ: радіо, телебачення, преса. Треба по можливості вивозити обладнання і залишати ваші домівки. Як би вам не було прикро, але це треба робити. Я це пережив на своєму досвіді і скажу: якби я не вирвався з того пекла – не знаю, де б я був сьогодні», – каже він.
Щодо посвідчень НСЖУ він радить колегам, які виїздили та виїздять із Луганської, Харківської та Донецької областей, не афішувати свою належність до професії.
«Я радив, щоб вони свої посвідчення ховали, закопували і з собою не брали. Якщо ви проходите через блокпости, де стоять не українські збройні сили, мати таку посвідку дуже небезпечно. Знайте про це. Перші, до кого приходить з обшуками – це ветерани АТО, керівники правоохоронних органів і журналісти. В Ізюмі на всіх блокпостах є списки. В цих списках – активісти, журналісти, ветерани АТО, представники місцевих адміністрацій та місцевого самоврядування.
Ці списки в окупантів були підготовлені заздалегідь. Вони надруковані російським шрифтом. Вони не писали їх на коліні, коли окупували ту чи іншу територію. Вони вже зайшли з готовими списками, і вони все перевіряють», – наголосив він.
Також Костянтин Григоренко наполегливо радить українським журналістам максимально використовувати свої міжнародні контакти, давати інтерв’ю, надсилати публікації та розповідати про те, що відбувається в Україні. Він підкреслює, що в чинних умовах, коли російська пропаганда працює, в тому числі, у світових медіа, це надзвичайно важливо.
«У мене було декілька можливостей дати інтерв’ю, також я брав участь у вебінарі, який проводила IT Медіа в рамках шведсько-датської програми з залученням журналістів Азії та Африки. Хочу сказати: в Азії та Африці люди абсолютно не володіють інформацію про те, що відбувається в Україні. Коли нам відвели час для запитань і відповідей, то вони всі посилалися на новини Раша тудей», – каже секретар НСЖУ та радить мати перелік всеукраїнських видань, на які азіатські та африканські медіа можуть посилатись і брати матеріали для роботи.
Нещодавно він дав інтерв’ю найбільшій інформагенції Латвії, знайомий безпосередньо з редактором цього видання. Каже, що давно має налагоджені контакти з латвійським колегою, який він неодноразово бував на Донбасі.
«Я дав розгорнуте інтерв’ю для латвійської аудиторії. Однак треба мати на увазі, що в Латвії дуже велика російська діаспора. Днями дав інтерв’ю британському виданню The Sunday Times і так само розповідав, що відбувається на Cлобожанщині та на сході України. Тому я раджу використати всі свої міжнародні контакти для поширення достовірної інформації про Україну.
В кого є якісь візитівки, якісь прямі контакти: Польща, Чехія, Румунія, США – треба давати якомога більше цієї інформації», – підкреслив він.