Стан у столиці України Києві продовжує змінюватись у шаленому темпі. За кілька днів, жителі пройшли шлях від невіри в напад Росії на їхню країну до укриття у бомбосховищах та сподівання на допомогу. Деякі покинули місто, в той час як інші взяли в руки автоматичну зброю для захисту проти наземного вторгнення.
Весь час місцеві українські інформаційні організації на місцях працювали над наданням точної інформації своїй аудиторії, аби вона могла приймати зважені рішення. На тлі нападу на Україну журналісти країни продовжували – за надзвичайних обставин – виконувати свою роботу – повідомляти новини.
Одним із таких видань є «Київ Пост», який продовжував виконувати свої обов’язки незважаючи на зіткнення з такими труднощами. Богдан Нагайло, головний редактор газети, говорив зі мною по телефону в п’ятницю та розповів про безліч перешкод, які довелося подолати виданню, щоб продовжити свою діяльність.
Нагайло сказав, що коли Україна зіткнулася з першою хвилею атак, Київ Пост був виведений з мережі через кібератаку DDoS, яку, як він підозрює, здійснила Росія. «Ми отримували величезні удари, які виводили з ладу наші системи», — сказав він мені. Нагайло сказав, що протягом цього часу газета продовжувала публікувати новини, публікуючи укорочені статті у Facebook, Twitter та LinkedIn.
«Наступна проблема полягала в тому, що страх і невпевненість впливали на персонал», – пояснив мені Нагайло. «Очевидно, що у них були сім’ї, і деякі вирішили піти, тому вони евакуювалися та застрягли в заторі. Деякі були в бомбосховищах. Це був логістичний кошмар, створений і ракетними ударами, і тим, що людей не було на своїх місцях; як наслідок, система не функціонувала, і набагато важче було спілкуватися один з одним».
Але Київ Пост продовжив функціонувати, його співробітники публікують від 25 до 30 статей на день. «Ми вважаємо, що дуже важливо надавати актуальну, достовірну та об’єктивну інформацію», – сказав Нагайло. «Є великий попит. Люди читають те, що ви добуваєте».
Нагайло та журналісти, які на нього працюють, знають, що зараз є реальні ризики для їхньої безпеки. «Ми хочемо добувати новини, але на перше місце ставимо безпеку персоналу», — сказав він мені. Нагайло закрив офіси газети на початку цього тижня і доручив співробітникам працювати вдома. Частина з них виїхала з Києва. Хтось у селах, хтось поїхав на захід країни, хтось залишив країну», – сказав він. «Тож ми дуже розсіяні, але об’єднані бажанням продовжувати».
«Я сказав кільком моїм колегам не використовувати свої імена, коли вони повідомляють про останні події, а просто іменуватися «Київ Пост»», — додав Нагайло. «Тому що ми не хочемо, щоб вони негайно були під прицілом, у випадку якщо це короткострокова окупація». Нагайло сказав, що газета також створила резервні копії своїх систем, щоб її архіви не були втрачені. Наразі співробітники спілкуються через Slack, який він назвав «дуже ефективним», але також мають і резервні методи, які вони можуть використовувати.
«З огляду на Україну, – сказав Нагайло, – це була дійсно чудова можливість для нас засяяти і показати світові на що ми здатні».
«Наше завдання – захистити інформаційний простір»
Топ телекомпанії України також єдині у своєму прагненні донести новини до своїх глядачів. Декілька груп — 1+1 Media, StarLightMedia, Media Group Ukraine та Intermedia Group — опублікували спільну заяву, в якій заявили, що призупинили рекламні паузи та постійно транслюють оновлення новин.
«Наше завдання – захистити інформаційний простір, максимально ширше висвітлювати події, розвінчувати фейки та якомога швидше доносити до українців найважливіші меседжі. А також допомогти погасити масову паніку та дати людям чіткі вказівки як діяти в певному регіоні одночасно», – йдеться у повідомленні. «На наших каналах йдуть безперервні трансляції, ми вимкнули рекламний блок і спілкуємося без перерви, щоб кожен наш глядач відчував, що ми поруч і отримував оперативну та правдиву інформацію…»
«Плани на випадок надзвичайних ситуацій»
Телекомпанії також були зайняті «введенням в дію планів на випадок надзвичайних ситуацій, які існували протягом багатьох років», повідомив Макс Голдбарт з Deadline. Керівник відділу виробництва новин StarLightMedia Оксана Дихнич розповіла, що такі сценарії вони вже давно планують і передбачають надзвичайні ситуації, які зараз сталися. Дихнич сказала, що вони «роблять все можливе, щоб ми могли продовжувати звітування, але відчували себе комфортно з боку техніки, контенту та безпеки».
«Незалежно від вашої політики, це час, коли ЗМІ мають об’єднати країну», – пристрасно додала вона. «Це наша мета».