Порадами з власного досвіду роботи у зоні бойових дій поділилися воєнні журналісти Олександра Єфименко та Руслан Халапов, які провели майстер-клас, організований мережею Центрів журналістської солідарності НСЖУ.
Відкриваючи захід, голова НСЖУ Сергій Томіленко зауважив, що нині журналісти виконують важливу місію – дають шанс жертвам воєнних злочинів на справедливість та те, що їхня історія буде почута. Він зазначив, що за час великої війни українські воєнкори здобули безцінний досвід, яким можуть поділитися.
Олександра та Руслан розповіли про те, як готуватися до відрядження в гарячі точки, що класти в аптечку, як комунікувати з редакцією, працюючи в зоні бойових дій чи в окупації, та яких помилок не варто робити.
Зокрема, вони дали такі практичні порадили:
- До того, як вирушати, потрібно детально спланувати маршрут, в які населені пункти можна потрапити самостійно, в які ні. З собою краще брати не паперові, а скачані офлайн-мапи.
- Проведіть діагностику автівки. В ній мають бути аптечка, вогнегасник, сигнальні знаки, запасне колесо, насос, запас води, пального.
- Беріть зі собою старенькі ноутбуки й зберігайте дані на жорстких дисках чи в «хмару».
- Постійно проходьте тренінги з медичної допомоги. Правильно накладений джгут рятує життя.
- Колега, з яким працюєте в зоні бойових дій, має знати, де знаходиться ваш а аптечка та що в ній. Беріть з собою додаткову аптечку з вашими особистими ліками.
- Паркуйте автівку під деревами, щоб її прикривали листя.
- Зробіть запас їжі, консерви, сухпаї, енергетичні батончики, вівсянку.
- Намагайтеся видаляти редакційні переписки.
- Дайте редактору контакти своїх близьких родичів, адвоката, страхувальників на окупованій території та в Києві.
- Документи – редакційне посвідчення, прескарта, акредитація Міноборони, паспорт – роздрукуйте і заламінуйте, або збережіть скіншоти на телефон.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Про ЮНЕСКО. ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Інформаційна служба НСЖУ