Ґрунтовне анкетування аудиторії провели ряд медіа, щоб вивчити читацькі потреби та загалом з’ясувати, хто і чому читає ЗМІ. Анкетування проводили видання «Високий Замок» (Львів), сайти «Прочерк» (Черкаси) та «PMG.ua» (Мукачево). Такі дослідження потреб аудиторії дали виданням зростання відвідуваності та нові теми для матеріалів.
Проєкти є результатом ініціативи НСЖУ, націленої на побудову комунікацій між медійниками, активними спільнотами громад та органами місцевого самоврядування.
Зокрема, опитування читацької аудиторії провів сайт «Прочерк», що дало чітке уявлення про аудиторію, хоч це і не було повноцінним репрезентативним соціологічним дослідженням.
– Це більше схоже було на інтерв’ю із власним читачем, щоб з’ясувати його потреби, – розповідає редактор видання Назарій Вівчарик. – Більшість учасників опитування (41,9%) – молоді, але вже з життєвим досвідом люди віком від 31 до 45 років. Друга за «вагою» аудиторія більш поважна – 46-60 років (34,9%). Решта 23,2% – ті, кому до 30 років, та ті, кому за 60. Жінки виявилися активнішими за чоловіків: їх у опитуванні взяло участь більше. Також з’ясували багато інших показників, як-от час, приділений сайту, або теми, які турбують читачів, а це новини місцевого самоврядування, політика, безпека, і в лідери вирвалася культура… Комусь хочеться більше репортажів та історій про людей, а хтось просить більше новин спорту.
З-поміж інших тем: адаптація ветеранів, що роблять поліцейські в тилу, на що витрачаються бюджетні кошти в громадах, вплив церков московського патріархату на людей, будівництво житла у місті, чому міста області стають містами пеньків через постійну обрізку дерев – теми, які люди хочуть бачити на сайті.
Газета «Високий Замок» підготувала ряд опитувань в соціальній мережі «Фейсбук» на тему «Чого бракує читачам?»
– Перше опитування визначає кількість респондентів, які читають паперову версію видання. За результатами цього опитування ми дізналися, що 25% наших постійних читачів ФБ сторінки також паралельно читають паперовий варіант газети «Високий Замок». Це дуже оптимістичний результат, на який ми не сподівались, і який нас надихнув. Це свідчить, що паперова газета має свого читача, попри активний розвиток соцмереж, відтак має перспективи, – каже головна редакторка газети «Високий Замок» Наталія Балюк.
У другому опитуванні видання визначало теми, яких бракує читачам. Згідно з цим опитуванням, найбільше аудиторію хвилюють «новини з фронту».
– Це відповідає і підтверджує нашу редакційну політику, адже левова частка матеріалів у газеті стосуються саме ситуації на фронті і навколо військової тематики. Відтак ми будемо тримати і надалі цю лінію. Наступна тематика, яка турбує наших читачів – це корупційні скандали. Це також нас не здивувало, оскільки темі корупції ми присвячуємо чимало газетної площі. «Бронзу» у цьому опитуванні зайняла тема – «Ціни на комунальні послуги» (9%)… Третє опитування стосується проблематики міста Львова та тем, які актуальні для львів’ян. За результатами цього опитування ми вже спланували кілька матеріалів для газети, – каже Наталія Балюк.
Анкетування читачів у попередньому місяці провело і інтернет-видання «PMG.ua».
– На основі цієї анкети ми планували краще вивчити хто є нашою аудиторією, вік читачів, як довго вони за нами стежать та читають наші новини, а також, які розділи і жанри їх цікавлять, – пояснює головний редактор інтернет-видання “PMG.ua” Іван Гарагонич. – Ми активно поширюємо цю анкету в наших соціальних мережах.
Була створена група в соціальній мережі Telegram під назвою «Спільнота читачів PMG.ua». Наразі в групі є 20-ть активних учасників, які активно приймають участь в опитуваннях запропонованих редакцією. На основі перших двох опитувань було визначено публікацію, яка першою буде підготовлена в рамках проекту. Ця публікація стосуватиметься ринку праці в регіоні. У виданні кажуть, що за період реалізації проекту кількість підписників зросла на 4 тисячі осіб (мається на увазі підписники на сторінках у «Фейсбуці», «Телеграмі» та «Інстаграмі»). Такі результати вподобань видання пов’язує з тісною взаємодією з аудиторією і підготовкою саме тих публікацій, які цікавлять аудиторію.
Усі редактори зазначили, що опитування корисне для самого видання, адже дає можливість зблизитися з аудиторією та отримати ряд важливих запитів щодо визначення тем для майбутніх публікацій.
Протягом двох місяців 21 місцеве і регіональне медіа за ініціативи НСЖУ впроваджуватимуть власні проєкти, націлені на посилення взаємодії з аудиторією та спільнотами місцевих громад. У межах роботи над проєктами редакції отримують допомогу від Українського Медіа Фонду за сприяння Німецького Фонду Маршалла Сполучених Штатів. У проєкті братимуть участь теле- і радіо компанії, онлайн-медіа та друковані видання.