Методи самодопомоги при емоційному дистресі, техніки стабілізації після складних зйомок, асертивне та підтримуюче спілкування із постраждалими внаслідок війни, – про це йшлося на всеукраїнському психологічному офлайн/онлайн тренінгу.
Захід відбувся за ініціативи та на базі Івано-Франківського Центру журналістської солідарності НСЖУ за підтримки мережі Центрів журналістської солідарності. Тренеркою виступила журналістка «Суспільне Івано-Франківськ», членкиня НСЖУ, дипломована психологиня Ілона Шевченко.
Більшість учасників долучилися до заходу онлайн. Це, зокрема, працівники центрального офісу НСЖУ, координатори ЦЖС, журналісти з Чернігівської, Одеської, Дніпропетровської, Миколаївської, Волинської, Рівненської, Івано-Франківської областей.
У форматі офлайн у коворкінгу Центру журналістської солідарності участь у роботі тренінгу взяли генеральний директор ТРК «РАІ» Андрій Русиняк, журналістка «Суспільне Івано-Франківськ», доцентка кафедри журналістики, реклами та зв’язків з громадськістю Університету Короля Данила Наталія Димніч, студенти-третьокурсники цієї ж кафедри УКД, заслужений юрист України, член НСЖУ Володимир Ковальчук.
– Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Такі Центри діють у Києві, Івано-Франківську, Львові, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі. Вони надають журналістам, передусім – внутрішньо переміщеним, організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги. Закликаю колег комунікувати та співпрацювати з Центрами, у разі потреби звертатися за допомогою, а також брати участь у наших тренінгах, вебінарах, активно користуватися нашими сервісами НСЖУ та Центрів журналістської солідарності, – звернувся до учасників заходу Ілля Суздалєв, координатор Київського Центру журналістської солідарності.
– Ми не вперше проводимо для медійників тренінгові заняття із психологічної підтримки. Адже відчуваємо і розуміємо, наскільки це потрібно тепер, у часі війни. Тренінги з психологічної підтримки журналістів – це те місце, де медійники зможуть відновити свій внутрішній баланс через тілесні практики, перезавантажити нервову систему через емоції, активувати внутрішні ресурси через мистецтво. Також наші тренери показують практичні інструменти самодопомоги в умовах гострих ситуацій і тривалого стресового напруження, професійного вигорання тощо, – зазначила координаторка Івано-Франківського Центру журналістської солідарності Вікторія Плахта.
У межах програми тренінгу Ілона Шевченко надала низку рекомендацій журналістам щодо того, як спілкуватися з людьми, які постраждали від війни. А саме:
– розмову варто починати з простих фактологічних запитань – це може стати місточком для чутливої та довірливої розмови;
– якщо людина пережила полон, була учасником чи учасницею бойових дій, потрібно ставити запитання в зворотному хронологічному порядку, починаючи з легкого та приємного;
– не запитуйте, як почувалася людина, коли потрапила в складну ситуацію;
– треба бути терплячим та розуміючим, не тиснути на людину та не змушувати її говорити про болючий, травмуючий досвід, щоб уникнути ретравматизації;
– поверніть людині відчуття безпеки та контролю, поясніть, що вона може відмовитися від відповіді на запитання, якщо не хоче відповідати.
Також під час заняття Ілона Шевченко відповіла на низку запитань, які надійшли від учасників тренінгу безпосередньо та в чат.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Дана Данилів