Віцепрезидентка Ломбардійської спілки журналістів Анна Дель Фрео відвідала Україну та запевнила українських журналістів у солідарності з ними. Меседж/девіз голови НСЖУ Сергія Томіленка – «Журналісти важливі!».
Під таким заголовком Ломбардійська спілка журналістів (Італія) опублікувала розповідь Анни Дель Фрео, яка також є членкинею виконкому Європейської федерації журналістів про візит в Україну.
«Журналісти заплатили за висвітлення війни в Україні високу ціну. Наразі відомо про загибель 72 колег. П’ятнадцять українських і зарубіжних медійників загинули, виконуючи свою роботу, інші стали цивільними жертвами або полягли бійцями на фронті», – йдеться у дописі.
Анна Дель Фрео розповіла про свої численні зустрічі з українськими колегами, представниками Національної спілки журналістів України, Центрів журналістської солідарності НСЖУ. Італійська медійниця високо оцінила роботу Центрів, які на початку війни організовували прийом журналістів та їхніх сімей, котрим довелося тікати з найнебезпечніших та окупованих територій України. Потім Центри допомагали їм з місцями для роботи, а відтак – надають багатьом журналістські робочі інструменти (комп’ютери і смартфони), допомагають в отриманні психологічної допомоги.
Італійська колега побувала в Івано-Франківську, Києві та Чернігові. Вона запевняла українців у підтримці та в тому, що Ломбардійська спілка журналістів готова активізувати нові проєкти солідарності з НСЖУ. «Важливо бачити, як журналісти ніколи не здаються і намагаються продовжувати свою роботу навіть в екстремальних умовах», – сказала Анна Дель Фрео, звертаючись до українських журналістів.
Віцепрезидентка ЛСЖ разом із головою НСЖУ Сергієм Томіленком відвідала підготовлену НСЖУ виставку в Національному музеї історії України в Другій світовій війні, – виставку, яка розповідає про журналістів, що постраждали внаслідок російської агресії.
«Багатьох колег російські окупанти викрали, ув’язнили й навіть катували через те, що вони виконували свою роботу. На виставці зібрано предмети, які їм належать. Серед журналістів, про яких розповідає виставка, – моя колега Аліна Комарова, впродовж 25 років фоторедакторка маріупольської газети «Приазовський Робочий», яка була воєнною журналісткою і робила фотосесії на фронті. У березні 2022 року їй дивом вдалося втекти з обложеного Маріуполя. Серед них також – журналіст Дмитро Хилюк, викрадений росіянами 4 березня 2022 року в Київській області та депортований до російської колонії у Владимирській області: донині російська влада заперечує, що його затримали та що проти нього триває судове провадження. Або 70-річний Олександр Гунько, який пів року залишався на окупованій Росією Херсонщині і якого кілька разів викрали, допитували й катували: окупанти навіть змусили його записати корисне їхній пропаганді інтерв’ю. Нарешті йому вдалося поїхати геть, і він продовжує свою роботу».
Найяскравішою згадкою про Чернігів для Анни Дель Фрео стало відвідання обласного драматичного театру, куди місяць тому влучила (і сильно пошкодила театр) російська ракета. На зустрічі з журналістами Анна Дель Фрео наголошувала, що ЛСЖ і ЄФЖ завжди будуть поруч із НСЖУ та українськими журналістами.
«Я засвоїла чудовий урок, – сказала Анна Дель Фрео. – Я зустріла колег, які роблять свою роботу попри все: війну, небезпеку, величезні економічні проблеми. І багато з них також є волонтерами, які допомагають цивільному населенню чим можуть!»