Деякі українські журналісти взялися за зброю, щоб захистити країну від російського окупанта. Інші продовжують практикувати свою професію в дедалі більш обмежувальних умовах, інформує генеральний секретар Європейської федерації журналістів Рікардо Гуттієрес. Пан Гуттієрес перебуває на оперативному зв’язку із головами Національної спілки журналістів України Сергієм Томіленком та головою Комітету Незалежної медіа профспілки Сергієм Штурхецьким у питаннях допомоги українським журналістам в умовах війни:
Цієї п’ятниці у Брюсселі ЄФЖ збільшила кількість координаційних зустрічей, щоб забезпечити безпеку наших філій та мобілізувати політичні та фінансові зусилля, які необхідні на випадок реалізації плану термінової евакуації.
День розпочався зі зустрічі зі спеціальним доповідачем ООН зі свободи слова Ірен Хан. Наразі у нас є можливість інформувати її про останні події, а також розглянути питання про створення гуманітарних коридорів та механізмів евакуації для найвразливішої групи журналістів (з України та Білорусі), а також команд західних мас-медіа, які застрягли в Києві. Ірен Хан готова кинути виклик російському уряду та розслідувати окремі випадки порушення свободи преси в Україні та Росії.
Передбачається зустріч з нашими партнерами з Європейського центру свободи преси, з якими ми збираємося шукати додаткові кошти від ЄС для координації евакуації через польський кордон. Людські ресурси є. Залишилося знайти фінансові кошти.
На допомогу прийшли 50 учасників і десятки організацій із захисту свободи вираження поглядів, зібраних нашими колегами з Глобального форуму з розвитку медіа. На розгляді багато ініціатив щодо прийому журналістів у вигнанні від програм прийому до організації цифрової безпеки.
Цієї п’ятниці також відбулась важлива зустріч: зустріч партнерів Платформи Ради Європи із захисту журналістики. Ми дізналися в прямому ефірі про призупинення членства РФ в Раді Європи (42 голоси «за»). Партнери платформи, включаючи ЄФЖ і МФЖ, зобов’язані документувати всі повідомлення про порушення свободи преси в Україні та Росії. Платформа приділятиме цьому підвищену увагу.
Я пишаюся наполегливою та ефективною роботою моєї команди, яка викликає довіру та повагу серед наших партнерів. Я пишаюся солідарністю з боку національних асоціацій та спілок журналістів у Європі, які виводять цінності професії за нові межі. Я пишаюся сміливістю Сергія Томіленка та Сергія Штурхецького, які тримають нас у курсі подій.
Я пишаюся незалежними російськими журналістами, які наважуються засуджувати цю війну і не дотримуються цензури, накладеної на них регулятором громадських засобів масової інформації (від вчорашнього дня, сотні журналістів ризикують отримати 50 000 євро штрафу, якщо вони будуть посилатися на будь-які джерела, крім офіційних державних; ця цензура має на меті перетворити журналістів на пропагандистів).
Я думаю про українських колег, українських сестер і братів у цьому негаразді. Я думаю про цих мужніх людей, яких пропагандисти Кремля продовжують зображати як орду скажених неонацистів. Україна та Росія – це, мабуть, країни, які я відвідую найчастіше відколи керую Європейською Федерацією Журналістів.
Рікардо Гуттієрес, генеральний секретар Європейської федерації журналістів