В Івано-Франківську підбито підсумки ІХ щорічного обласного конкурсу творчих робіт у номінації «Журналістське розслідування» на премію Оксани Ровенчак. Започаткований у ювілейний рік пам’яті Івана Франка 2016 року за його закликом: «Не мовчи, коли, гордо пишаючись, велегласно брехня гомонить…» під егідою Івано-Франківської обласної організації НСЖУ, цьогорічний конкурс поповнив плеяду лавреатів премії Оксани Ровенчак і володарів її спеціального призу.
Лавреатом 2024 року став Степан Пенкалюк – кореспондент Суспільне Івано-Франківськ (керівник Світлана Фальчук). Медійник удостоєний премії за цикл журналістських розслідувань про реформу АТ «Укрпошта» в гірських районах Івано-Франківщини та з життя горян у захисті їхніх конституційних прав під час війни росії проти України. Це матеріли «Реформа «Укрпошти» в дії: у гірських селах Івано-Франківщини людям доводиться долати до 15 км, щоб отримати пенсію», «Вони марки відкривають, а ми тут страждаємо». Жителі гірських сіл Франківщини про реформу «Укрпошти», «Хоросна на Івано-Франківщині – село, що поступово вимирає», «Бандерівська столиця». Історія села Селище на Прикарпатті, яке знищила радянська влада».
Поза номінаційним конкурсом – особлива подяка молодому журналістові за сюжет «Бабцю, Україна буде все одно» про світлої пам’яті Героя України Дмитра Коцюбайла («Да Вінчі») із села Бовшева на Івано-Франківщині.
Відповідно до Положення про іменну премію, лавреат премії отримав Диплом, грошову винагороду п’ять тисяч гривень і книжку вибраних журналістських розслідувань лавреатки премії НСЖУ «Золоте перо» Оксани Ровенчак «Кардіограма», яка удостоєна міжнародної літературно-мистецької відзнаки імені Пантелеймона Куліша.
Володарями спеціального призу цьогоріч стали:
• Яна Гудяк – студентка кафедри журналістики Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. – за майбутнє української журналістики в її надскладному жанрі – «10 мільйонів фірмам корупціонера, або Як у Тисмениці ділять закупівлі». Агенція новин «Kurs» (15 січня 2024 року). Керівник медіа: головний редактор член НСЖУ Сергій Борис.
• Іван Дрогомирецький (посмертно) – за захист української національної культури в контексті ворожої російської «пушкіноманії» – «Поет-плагіатор, або Крадена поезія: погляд українця на Олександра Пушкіна та його поезію…». Газета «Галицька Просвіта» (7, 14 і 21 вересня 2023 року). Керівники медіа: шеф-редактор Степан Волковецький, головний редактор Ірина Шумада.
• Агенція новин «Galka» – одна з найбільш відвідуваних онлайн-медіа Івано-Франківщини – За дотримання і захист професійних стандартів. Керівники медіа: шеф-редактор член НСЖУ Вадим Войтик, головний редактор Роман Турій.
• Агенція новин «Кurs» – провідне медіа Прикарпаття, рекомендоване міжнародними експертами за професійну довіру – за об’єктивне висвітлення значущих суспільних проблем. Керівник медіа: головний редактор член НСЖУ Сергій Борис.
Цьогорічні володарі спеціального призу отримали Дипломи, пам’ятну монету Національного банку України «Ой у лузі червона калина» і книжку Оксани Ровенчак «Кардіограма».
ДОВІДКА. Засновниця премії Оксана Ровенчак – професійна журналістка. Здобула фах на факультеті журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка. Публіцистка, есеїстка, редакторка. Працювала в обласній газеті «Галичина» – першому демократичному медіа України.
Нагороджена Золотою медаллю української журналістики, лавреатка премії НСЖУ «Золоте перо». Авторка вибраних журналістських розслідувань «Кардіограма» (2018), яким присвятила майже тридцять років професійного життя, і книжки есеїстики «Дзвін у храми серця» (2022), за які отримала міжнародні літературно-мистецькі відзнаки імені Пантелеймона Куліша та імені Олександра Довженка.
За авторський проєкт «Війна хрестами чорніє», започаткований в обласній газеті «Галичина», статті з якого також друкують провідні медіа України, нагороджена міжнародною літературно-мистецькою премією імені Франца Кафки 2024 року за утвердження правди про події на фронті й у тилу для наближення перемоги України над російськими окупантами.
– В українських журналістів на фронті й у тилу нашої визвольної війни проти росії – особлива зброя: ПРАВДА! З-поміж її важкої артилерії найвлучнішим є журналістське розслідування, – зазначає Оксана Ровенчак .
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Вікторія Стрільчук
Світлини Михайла Мазура