У суботу 7 січня 2023 року прем’єр-міністр Республіки Косово Альбін Курті зустрівся в Приштині з групою українських медійників і представників журналістських об’єднань – співорганізаторів програми «Journalists-in-Residence Kosovo», повідомляє пресслужба ВБФ «Журналістська ініціатива».
«Цю програму, втілену в життя на Балканах за спільної участі німецьких колег і косоварів, а також за активного сприяння Національної спілки журналістів України, оцінили в Європейській федерації журналістів як один з найкращих зразків професійного захисту творчих працівників у час війни», – зазначила засновниця й очільниця доброчинного фонду Людмила Мех. Вона прокоментувала перше в новому році спілкування з главою уряду Косова (а торік, нагадаємо, були зустрічі як з прем’єром, так і з президенткою Вйосою Османі, і з міністрами). Це не лише вияв уваги органів влади до медійників, яким надали змогу безпечно дистанційно працювати у Приштині, а насамперед – приклад послідовної, дієвої підтримки народу України, впевнена журналістка: «Це вияв міжнародної солідарності з нашим народом у його боротьбі проти московського агресора. Нашу націю уособлює тут, у Косові, зокрема, й група колег – учасників міжнародної програми, яка довела свою ефективність і заслуговує на поширення цього досвіду».
У своєму виступі на зустрічі секретар НСЖУ, віцепрезидент фонду «Журналістська ініціатива» письменник-публіцист Сергій Шевченко, автор виданої 2021 року в Києві збірки історичних нарисів і статей «Імперія терору», розповів, зокрема, про нові творчі здобутки в нинішній діяльності на інформаційному фронті. А ще згадав пам’ятну зустріч українських журналістів з Надзвичайним і Повноважним послом Косова в Японії Сабрі Кічмарі (на світлині – це було влітку в Токіо). «З дипломатом триває наше листування, – сказав Сергій, – отож про нові публікації з Приштини знають і на другому боці планети». Промовець подякував партнерським журналістським об’єднанням, урядовцям республіки та міжнародним організаціям за можливість ближче пізнавати життя й історію Косова та ознайомлювати краян із сьогоденням і минувшиною молодої держави, доля якої схожа з долею України (обидві, як відомо, зазнали збройної агресії держав-сусідок).
Прем’єр-міністр Косова подарував українським журналістам на згадку про цю зустріч сувеніри з символікою Косова, а найголовніше – духовний хліб. Це виданий на високому поліграфічному рівні двома мовами (албанською і англійською) 680-сторінковий фоліант про фундатора албанської ідентичності, національного героя Скандербега. Журналісти зробили висновок зі сказаного Альбіном Курті: як показала війна, не матеріальні надбання головне в житті людини, а сила й міць людського духу – така нація непереможна. Автор книжки «Імперія терору» з цього приводу пригадав слова сучасного українського філософа й публіциста Євгена Сверстюка: в умовах інформаційної війни, як казав митець, виховання національної пам’яті – то головний самозахист.
Під час спілкування брали слово представниця Європейського центру свободи преси та медіа Флютура Кусарі й голова Асоціації журналістів Косова Джемайль Реджа. Вони позитивно оцінили діяльність творчої команди українців у інформаційній сфері й засвідчили свою готовність далі сприяти розвиткові міжнародної програми. Виступили авторка документальних фільмів Олена Солодовнікова, що приїхала з Києва з шестирічною донькою Роксоланою, журналістки Людмила Макей з Кропивницького, Катерина Білоброва з Одещини. “Журналісти висловили глибоку вдячність за підтримку й теплу гостинність, надану їм Косовом і його народом, – повідомив у новинах сайт kryeministri.rks-gov.net. – Це допомогло почуватися як вдома у важкі для них, їхнього народу та країни часи. Вони поділилися з прем’єр-міністром своїм досвідом у Косові та своїми професійними здобутками”.
Прем’єр-міністр зазначив, що він і народ Косова співчувають болю українців та втратам і що косовари відчувають гуманний, громадянський та інституційний обов’язок допомогти. Він подякував журналістам за витримку (члени родин двох українських медійників перебувають нині на війні), а також за активну професійну діяльність у Косові.
Наприкінці спілкування гості висловили впевненість у прийдешніх позитивних зрушеннях, зокрема щодо налагодження дипломатичних відносин двох держав. Офіційний Київ, на думку українських медійників, дослухається до голосу широкої громадськості, яка на рівні народної дипломатії вже на ділі визнала Республіку Косово як щирого друга України, суверенну й незалежну державу на Балканах.
Спільне фото на згадку про цю зустріч поширили ЗМІ, сторінки в соціальних мережах та офіційні сайти державних органів.
Прем’єр-міністр Альбін Курті анонсував також чергове спілкування з журналістами в широкому форматі, адже 17 лютого цього року країна відзначатиме 15-річчя ухвалення Декларації про незалежність Республіки Косово.
Пресслужба ВБФ «Журналістська ініціатива»
Фото Сергія Шевченка, Марини Животкової та з сайту kryeministri.rks-gov.net
Джерело сайт ВБФ “Журналістська ініціатива”