Особливості трудових відносин і роботи редакцій ЗМІ у воєнний час стали предметом обговорення під час вебінара, проведеного 28 лютого Національною спілкою журналістів України в партнерстві зі швейцарською Fondation Hirondelle й Інститутом регіональної преси та інформації (IRMI). Спікером вебінара став доктор юридичних наук, керуючий партнер юридичної компанії IBC LEGAL SERVICES Михайло Кочеров.
– Трудові відносини – це важлива складова діяльності редакторів, керівників медіаорганізацій, – зазначив, відкриваючи вебінар, голова НСЖУ Сергій Томіленко. – І за тим інтересом, який було виявлено до цього вебінара, за тими запитаннями, які надходять, ми можемо зробити висновок про актуальність цієї тематики. Зовнішні умови роботи медіа внаслідок війни надзвичайно змінилися, і керівники ЗМІ замість того, щоб опікуватися питаннями змісту своїх публікацій, мусять ухвалювати чимало управлінських рішень. Ми отримали десятки запитів, як правильно призупинити діяльність медіа, виплатити компенсації, які бути з мобілізованими працівниками, як передавати право управління, організувати дистанційну роботу тощо.
Директор програм Інституту регіональної преси та інформації (IRMI), менеджер проєкту «Підвищення стійкості українських медіа» Олексій Солдатенко зазначив, що це вже не перший вебінар, який Hirondelle та IRMI проводять спільно з НСЖУ. Наразі проєкт надає постійну підтримку 18 українським медіа, для відбору яких експертну підтримку надала Спілка журналістів.
– Ми вважаємо сучасний менеджмент однією з найважливіших передумов не лише для збереження українських медіа під час війни, а й для забезпечення їхньої сталості, розвитку після перемоги, в мирні часи, – сказав Олексій Солдатенко. – Тому проєкт не лише схвалив залучення до роботи редакцій нових фахівців, а й передбачив навчання для них на тренінгах з менеджменту і фандрейзингу. Із 18 редакцій, які ми за допомогою проєкту комплексно підтримуємо, 15 змогли збільшити свій штат. Вважаю, що тема сьогоднішнього семінару є надважливою, адже удосконалювати менеджмент означає – працюючи сьогодні, дбати про завтрашній день і сприяти сталому розвиткові медіа.
Як зазначив Михайло Кочеров, до нього надійшло кілька десятків запитань, що стосуються особливостей трудових відносин і роботи ЗМІ у воєнний час. Юрист об’єднав їх у 31 узагальнене запитання. На кожне з них він дав ґрунтовну відповідь.
Зокрема, учасників вебінару цікавило, чи можуть звільнити журналіста з редакції, яка опинилася на тимчасово окупованій території. Як відомо, в мирний час роботодавець мусив попередити працівника про звільнення за два місяці. Як з’ясувалося, зараз є винятки. Так, у зв’язку з неможливістю забезпечення журналіста роботою, визначеною трудовим договором, у зв’язку із знищенням (відсутністю) виробничих, організаційних та технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій, чекати два місяця роботодавець не зобов’язаний та може звільнити, персонально попередивши, журналіста за 10 календарних днів.
Також було запитання про те, чи можна отримати від держави допомогу по безробіттю для працівників, якщо діяльність редакції офіційно призупинено (катастрофічно не вистачає грошей), але люди залишилися в штаті. Виявляється, на жаль, ні, адже допомога по безробіттю призначається з першого дня після дня надання статусу безробітного.
На прохання учасників вебінару Михайло Кочеров докладно роз’яснив, які вимоги законодавство висуває нині для організації дистанційної роботи журналістів. За словами юриста, в цьому питанні дуже важливу роль відіграють умови, закладені в трудовий договір. Зокрема, вони регламентують правила внутрішнього трудового розпорядку.
Як зазначила перша секретар НСЖУ Ліна Кущ, всі відповіді Михайла Кочерова буде розміщено на офіційному сайті та інших ресурсах НСЖУ із застосуванням зручної інфографіки.
– Справді, у воєнний час наше життя дуже змінилося. Змінилося й трудове законодавство. Знати його, встигати відслідковувати його зміни, правильно застосовувати їх на практиці – таке завдання стоїть сьогодні перед українськими медіа. А наше завдання – вчасно роз’яснити ці змини й допомогти їх упровадити, підказати, як дотримати трудових прав журналістів і журналісток, – сказала Ліна Кущ.
Участь у вебінарі взяло понад 80 осіб. Захід транслювався на сторінці НСЖУ у фейсбуці.
Захід пройшов за підтримки Fondation Hirondelle (Швейцарія) та Міжнародної громадської організації «Інститут регіональної преси та інформації» в рамках проекту «Підвищення стійкості українських медіа», що фінансується Swiss Solidarity.
Інформаційна служба НСЖУ