Усвідомлення факту сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом (СНПК), наслідків, які це явище має для постраждалих та їхніх сімей, а також знання про доступність допомоги є важливими для вирішення цієї величезної проблеми
На це звернула увагу виконавча директорка Фонду доктора Деніса Муквеге Катрійн Коппенс під час масштабного тренінгу «Висвітлення сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом: що потрібно знати журналістам?», який організували Національна спілка журналістів України спільно з фондом доктора Деніса Муквеге. Журналістам розповіли про те, як коректно і правильно брати інтерв’ю у людей, що постраждали від сексуального насильства під час війни, як готуватися до розмови, аби не повернулася минула травма.
Фонд доктора Муквеге підтримує НСЖУ у справі толерантного висвітлення проблематики СНПК, яка загострилась під час вторгнення рф в Україну, аби подолати як саме явище, так і супутні проблеми – зокрема, замовчування, і підтримати людей.
Катрійн Коппенс, яка долучилась до тренінгу в онлайн-форматі, підкреслила, що дуже важливо – навчити медійників розмовляти з постраждалими, та без зацвої драматизації виносити їхні історії на загал.
Виконавча директорка Фонду доктора Деніса Муквеге звернула увагу на те, що влітку 2022 року Фонд Муквеге підписав угоду з Урядовим уповноваженим з питань гендерної рівності та Офісом віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, та почав співпрацювати з міністерствами, неурядовими організаціями, щоб зміцнити як знання, так і потенціал для впровадження цілісної допомоги на основі моделі, орієнтованої на постраждалих від СНПК, в Україні.
У ці роботі досить багато складових. Серед ключових сфер співпраці, поряд з наданням технічної допомоги, Фонд Муквеге підтримує зміцнення знань та можливостей для надання якісної медичної допомоги постраждалим від СНПК в Україні, та інші аспекти проблематики.
– Ми підтримали проєкт Національної спілки журналістів України, як важливий. Спільним для НСЖУ і Фонду Муквеге, є те, що ми твердо віримо – для вирішення будь-якої проблеми її потрібно спочатку знати. І тому порушити мовчання навколо сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, є ключовим для того, щоб знайти рішення. Дуже важливо, щоб тих, хто вижив, сприймали не лише як жертв, а й консультувалися з ними, щоб знайти найкращі можливі дії для вирішення проблеми.
Кайтрін Коппенс наголосила на важливості того, що правозахисниця, громадянська журналістка, директорка з комунікацій ГО СЕМА Україна Людмила Гусейнова також брала участь у розробці та реалізації проекту, і подякувала цій відважній і небайдужій жінці.
– SEMA Україна є неурядовою організацією, до якої входять особи, котрі пережили сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом. SEMA Україна надихає всесвітній рух тих, хто вижив, наразі налічуючи членів із 26 країн у великій спільноті під назвою SEMA. До речі, слово SEMA на суахілі означає «говорити вголос». Порушити мовчання дуже важливо для тих, хто пережив насильство. Журналісти відіграють потенційно ключову роль у порушенні цього мовчання. Втім, журналісти іноді не бажають висвітлювати це питання – оскільки вони не знають, як розмовляти з постраждалими з повагою, щоб уникнути повторної травматизації. Ось чому важливо вирішити проблему, важливо налагодити діалог між журналістами та неурядовими організаціями, щоб навчити журналістів з повагою та без травм спілкуватися з людьми, які пережили насильство. Але коли медіа утримуються від висвітлення таких питань, це також свідчить про проблему Бо ж у тих, хто пережив досвід СНПК, залишається враження, що вони мусять і далі мовчки страждати, без надії на допомогу. Тож дуже важливо, щоб медіа, журналісти, взяли на себе роль каталізатора змін у підвищенні обізнаності про цю проблему, щоб допомогли пролити світло на справжні її масштаби, а ті, хто вижив – щоб отримали допомогу, на яку вони заслуговують, – підкреслила Кайтрін Коппенс.
Інформаційна служба НСЖУ