Одним із перших публічно запропонував пристосувати Український правопис до воєнного часу головний редактор «Волинської газети», Секретар НСЖУ Володимир Данилюк. Тепер цю ідею підтримують провідні вітчизняні науковці. То кого і що позначати з маленької букви?
Ось як цю тему висвітлює порталу «Армія. Інформ»:
«Ворога – зневажаємо, отже, завжди й усюди пишемо з малої літери. На початку березня автор шкільних підручників з української мови та літератури, доцент Київського університету імені Бориса Грінченка Олександр Авраменко, який також є розробником численних тестів до ЗНО з української мови, на національній освітній платформі «Всеосвіта» розмістив допис у стилі тестового завдання до ЗНО. В ньому він запропонував писати назву країни-агресора з маленької літери.
Згодом в ефірі загальнонаціонального телемарафону Олександр Авраменко пояснив:
«Насправді правило таке є: прізвища людей та імена, які вживають зневажливо, пишуть з малої літери. І це правило давнє. Наприклад, гітлери, путіни ми можемо спокійно писати з малої літери, це відповідає вимогам чинного правопису. А щодо назви країни, цього немає в правописі, але за аналогією, зважаючи на ситуацію в країні, я вважаю, можна застосувати це правило і до неї».
Ініціативу мовознавця підтримали й інші колеги. Так, редакторка Ольга Васильєва розтлумачила, що в українській мові «існує троп (прийом виразності, – авт.) антономазія, який ґрунтується на тому, що власне ім’я, найчастіше ім’я особи (історичного або літературного персонажа), яка вирізняється якоюсь характерною ознакою, стає прикметою цієї ознаки й пишеться з малої букви:
ванька – пересічний росіянин;
гітлер/путін – вбивця століття;
росія – країна-терорист тощо.
Працює цей троп і у зворотний бік: з великої букви пишемо апелятиви типу Безсмертний Кобзар (про Тараса Шевченка), Великий Каменяр (про Івана Франка) і подібні. У негативному значенні – Кобиляча Голова (про лаврова), Зливний Бачок (про скабєєву), Бункерний Щур (про путіна), Бензоколонка (про росію) тощо».
До речі, одним із перших запропонував пристосувати Український правопис до воєнного часу головний редактор «Волинської газети», Секретар НСЖУ Володимир Данилюк.
Відтак, «Волинська газета» правильно позначає путінське кодло з малої букви. Так само діє і державна Агенція «Укрінформ», і низка інших медіа. А дехто з журналістів живе за старими лекалами, досі позначаючи «діда з бункера» владіміра путіна Володимиром Путіним та ще й безпідставно величаючи його криваву та захоплену внаслідок фальсифікацій і терору посаду буквою великою…
Війна, панове, невже не час змінити мислення? Тож і путін Хуйло вже нормативна лексика…
Світлана КОМА.Ілюстративне фото порталу «Армія. Інформ».
Джерело сайт Волинська газета