Херсонські медійники і письменники, яких війна торкнулася своїм чорним крилом, не лише документують пережите і побачене у журналістських публікаціях, а й втілюють свої емоції й болі у поетичному слові. Нещодавно у просторі виставки “Україна – розп’яття” Виставкового центру Національного музею історії України у Другій світовій війні. Національна спілка журналістів України провела зустріч з медійниками і письменниками Херсонщини, які під час російського вторгнення та окупації відчули на собі ворожий тиск, але залишились вірними українському журналістському слову та громадянській позиції.
Зустріч відбулася у межах проєкту «Розстріляна свобода слова» та однойменної виставки пам’яті українських журналістів, які загинули, виконуючи свої професійні обов’язки. У зустрічі взяли участь журналісти з Херсонщини, які нині живуть у столиці України, на Київщині, а також приїхали з інших регіонів та з-за кордону, аби приєднатися до творчого заходу.
Перша секретар НСЖУ Ліна Кущ, відкриваючи зутріч, звернула увагу на те, скільки всього довелося пережити журналістам на окупованих територіях, адже окупанти полювали за медійниками. НСЖУ тримала зв’язок з журналістами Херсонщини під час окупації та виїзду їх із тимчасово зайнятих ворогом територій, надавала допомогу після евакуації. Відеоісторії херсонських журналістів стали частиною проєкту «Розстріляна свобода слова». Лін Кущ наголосила на важливості журналістської солідарності, і взаємопідтримки, та на тому, що двері НСЖУ завжди відкриті для медійників.
У межах заходу відбулася презентаціякниги поезій «Поклик до Спасу» письменника і журналіста з «міста кам’яних вишиванок» – Нової Каховки, редактора ресурсу «Нова Каховка.Сіty» Олександра Гунька, який під час окупації був викрадений загарбниками, зазнав ворожого полону і тиску через свою професійну діяльність.
Олександр Гунько розповів про свої поневіряння у ворожих застінках, про те, як росіяни кілька днів тримали його в холодному підвалі у кайданках, «наполягаючи», щоб він очолив одне з окупаційних видань, або щоб почав співробітничати з як журналіст. Однак медійник і письменник не пішов на співпрацю з ворогом, залишивись вірним позиції українського журналіста. Його сайт «Нова Каховка.Сіty» продовжує публікувати правдиву інформацію про війну, про ситуацію в Україні, на Херсонщині і в Новій Каховці зокрема. Окрім медійної діяльності, Олександр Гунько продовжує свою письменницьку справу. Уже після виходу з окупації написав і видав книгу «Поклик до Спасу», де вміщено понад 200 віршів про війну, проникнутих сумом і болем, але водночас – й оптимізмом та вірою в Перемогу.
Вірші, які Олександр Гунько прочитав землякам під час зустрічі, нікого не залишили байдужим.
Так само, як і філософські вірші ще одного поета і медійника – Василя Піддубняка з Херсона. Він перебував у місті увесь час окупації. Розповідаючи про те, що відбувалося в Херсоні в той час, він зауважив, що одним з найбільших його болів і розчарувань стало те, що серед медійників, а також серед людей інших творчих професій, знайшлись такі, хто пішов на співпрацю з ворогом. На щастя, таких серед недійної спільноти виявилось небагато.
Ще один журналіст і письменник з Херсонщини – Сергій Цигіпа – не міг бути присутнім на зустрічі, бо нині він перебуває у рашистських застінках, засуджений окупаційним судом до 13 років позбавлення волі. Його дружина, Олена Цигіпа, розповіла землякам про долю Сергія. Під час недавньої пресконференції у НСЖУ, присвяченій проблематиці цивільних полонених і зокрема – українських журналістів, «судам» над ними, Олена Цигіпа, зокрема, прочитала етюди Сергія, написані ним у Сімферопольській тюрмі. А під час зустрічі справжнім відкриттям для херсонських медійників стати акровірші Сергія Цигіпи, прочитані Оленою.
Херсонські медійники творять, попри обставини, і це не може не викликати величезної шани і поваги.
Під час зустрічі також було ініційоване створення гільдії або земляцтва Херсонських медійників. Про це оголосила журналістка Алла Брусилова, яка нині живе за кордоном, однак зараз приїхала в Україну, в тому числі, аби підтримати колег та висловити солідарність із ними.
Після заходу співробітники Національного музею історії України у Другій світовій війні провели для херсонських журналістів екскурсію, під час якої розповіли про окупацію Київщини, показали унікальні експонати, зібрані після деокупації Київщини.
ДОВІДКА. В основу виставки «Розстріляна свобода слова», яку було відкрито Національною спілкою журналістів України в Національному музеї історії України у Другій світовій війні, лягли свідчення українських журналістів про воєнні злочини росії. Організатори виставки: Національна спілка журналістів України за підтримки правозахисної організації Civil Rights Defenders (Швеція); Мережа Центрів журналістської солідарності, яка діє за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО; Національний музей історії України у Другій світовій війні.
Інформаційна служба НСЖУ