Тренінг на тему «Журналістські стандарти під час висвітлення подій в умовах війни. Робота військового кореспондента» відбувся для студентів кафедри журналістики Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника. На запрошення Івано-Франківського Центру журналістської солідарності НСЖУ його провів прес-офіцер ВМКЦ Західного регіону, член НСЖУ Тарас Грень.
У чому різниця між військовою і цивільною журналістикою? Які навички потрібно мати, щоб висвітлювати події в зоні бойових дій? Які особливості роботи журналіста в умовах війни? Про ці й інші запитання йшлося під час півторагодинної зустрічі полковника ЗСУ та майбутніх медійників.
– Передусім, це має бути чесність перед собою і певна кількість здорового глузду й страху. Також – акуратність у роботі з технікою, розуміння всіх подій, які відбуваються у військових підрозділах, їхніх дій. А ще розуміння певних неписаних правил, які є в кожному військовому колективі, – наголосив Тарас Грень.
Щодо різниці між військовими й цивільними журналістами, то вона, за словами Тараса Греня, полягає передусім у тому, що першим надається беззаперечне право перебувати на передових позиціях, оскільки вони, окрім журналістського фаху, мають ще й базову військову підготовку.
Якщо цивільний журналіст збирається в зону бойових дій чи на прифронтову територію, то обов’язково має знати ази медичної справи. Обов’язковими є й наявність захисних засобів – шолома і бронежилета, медичної аптечки й уміння її використати. Потрібне також елементарне розуміння військових колективів, усвідомлення того, що в певний момент може виникнути необхідність припинити зйомку. До речі, полковник Тарас Грень повідомив, що тепер отримати бронежилети, шоломи й тактичні аптечки можна в Центрах журналістської солідарності, які з ініціативи НСЖУ створено в шести обласних центрах України, зокрема, один із перших – в Івано-Франківську.
– Журналіст має працювати, як і медик. Його головна мета – не зашкодити. Треба розуміти, яким чином твоя інформація може бути використана як на користь України, так і проти неї», – наголосив прес-офіцер.
Під час тренінгу йшлося також про підміну понять, як одного зі способів пропаганди, про те, як важливо знати історію української боротьби за незалежність, адже саме забуття нашого протистояння завжди було метою ворога.
Щодо загальних обмежень воєнного часу для медіа в зоні бойових дій, на прифронтових територіях, то військовий журналіст Тарас Грень для тих, хто перебуватиме в зоні потенційного ризику, виокремив такі:
- не забувати, що журналіст на війні є ціллю номер один, адже ворог намагається всіма силами сховати і применшити свої військові злочини, а також свою військову присутність на території України;
- чітко знати своє місце в побудові військового строю й те, де маєш знаходитися під час проведення тієї чи іншої військової операції – від штурму до оборони;
- не обов’язково брати велику камеру. Можна зробити унікальні фото й телефоном чи фотоапаратом-«мильничкою», які зафіксують те, що відбувалося під час тих чи інших воєнних дій.
Тарас Грень ознайомив студентів з унікальними артефакти з фронту, зібраними ним і його колегами в різних точках бойових дій.
На запитання студентів, у чому основний меседж Тараса Греня, він відповів: «Вірте в ЗСУ! Вірте в Україну! Ми маємо довести війну до фізичного і логічного завершення, щоб не залишати її нашим дітям. Наші діти мають жити в світлій, процвітаючій державі Україна!».
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
За інформацією Івано-Франківського ЦЖС