Історія українського морпіха, який у боях за Маріуполь втратив руку й ногу, але не зламався, стала сюжетом документального фільму. Його створила команда Rebel Monkey Production, яка живе й працює у Нью–Йорку. Спершу стрічку презентували в Україні, на Одеській кіностудії, а потім представили міжнародній спільноті. «Захисник Маріуполя» – розповідь про відважного одесита Романа Городенського.
Роман був 12-річним підлітком, коли Росія окупувала Крим та Донбас. У лютому 2022 року, після початку повномасштабного російського вторгнення, він без коливань став на захист Вітчизни. Під час оборони Маріуполя боєць отримав серйозні поранення.
– Авіаудари були кожні 10 –15 хвилин, потім полетіли гради, – згадує він. – Я впав за дерево, закрив вуха, відкрив рот. «Прильот» був у пяти метрах від мене. Одразу відірвало ногу. На руці було багато відкритих переломів.
Товариші надали Роману першу невідкладну допомогу та евакуювали до польового шпиталю, де медики ампутували розтрощену ногу. У такому критичному стані його взяли в полон росіяни. Окупанти поводились із захисником Маріуполя вкрай жорстоко. Замість надати медичну допомогу, як того вимагають правила поводження з військовополоненими, вони просто відтяли пошкоджену руку.
Роман пройшов крізь тяжкі випробування й тортури і, зрештою, був звільнений. Він пройшов курс реабілітації та протезування у США.
Його історія надихнула режисера Станіслава Пуздряка, який народився й жив у Чернівцях, а тепер мешкає у Сполучених Штатах. Каже, одразу збагнув, що перед ним – людина надзвичайної сили духу.
– Головна ідея полягала в тому, аби привернути увагу іноземної аудиторії. Хотілося, щоб вони знали не просто про війну в Україні, а й про сталеве місто Маріуполь та його захисників, які стали символом української незламності, – каже режисер.
Окрім історії про військового Романа Городенського, у фільмі йдеться також про маріупольську родину, яка постраждала від «руського міра». У січні нинішнього року під час Українського кінофестивалю «Птах» у Великобританії журі одностайно визнало фільм «Захисник Маріуполя» найкращим короткометражним документальним фільмом.
Днями стрічка стала доступною для перегляду в Ютубі за посиланням: https://youtu.be/8n8vYqj1zy8.
Людмила Макей