Прагнучи посилити захист інформаційної сфери української держави, Верховна Рада 18 липня прийняла за основу (з розглядом за скороченою процедурою) законопроєкт №7345, яким Національній раді з питань телебачення і радіомовлення встановлюються особливі процедури ліцензування та застосування санкцій до телерадіокомпаній на період воєнного стану.
Заступниця голови парламентського комітету гуманітарної та інформаційної політики, голова підкомітету з питань інформаційної політики Євгенія Кравчук, яка є першою авторкою законопроєкту, вважає, що законопроєкт «забезпечить повну функціональність медійного регулятора в умовах війни, розблокує всі необхідні процедури, а також усуне низку проблемних ситуацій».
Зокрема, законопроєкт пропонує передбачити на період воєнного стану право Національної ради своїми актами:
– визначати порядок подання та розгляду заяв про видачу, продовження, переоформлення, анулювання ліцензій (це дозволить спростити низку бюрократичних процедур). При цьому залишається жорстка законодавча рамка щодо підстав для ухвалення рішення про анулювання ліцензій, видачу або відмову у видачі ліцензій;
– визначати порядок видачі та анулювання тимчасових дозволів на мовлення. Цей механізм дозволяє швидко заповнювати порожні слоти у радіочастотному ресурсі, які виникають, коли якась організація припиняє мовлення;
– застосовувати штрафи за найбільш грубі порушення (порнографія, обмеження по дітях, заклики до війни, глорифікація ворога тощо) у період дії воєнного стану за спеціальною процедурою. У разі повторного порушення обмежень щодо ворожого контенту Нацрада звертається до військового командування.
У разі застосування штрафу ліцензіат зобов’язаний сплатити його у шестиденний строк. Якщо він це зробить, штраф сплачується в розмірі 50% від розміру, зазначеного в рішенні. У разі несплати в зазначений строк штрафу Національна рада звертається до суду, при цьому розмір штрафу збільшується на 100% від розміру, зазначеному у відповідному рішенні.
За законопроєкт №7345 «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей здійснення окремих повноважень Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення в умовах воєнного стану», авторами якого 3 травня стали нардепи Євгенія Кравчук, Микита Потураєв, Ірина Констанкевич, Андрій Боблях, Олександр Санченко, Лариса Білозір та Олександр Абдуллін, проголосував 241 парламентарій.