Засоби масової інформації і пресклуби мають об’єднати зусилля, щоб допомогти місцевій пресі вижити і працювати далі. Таке переконання під час виступу на Всеукраїнській нараді керівників локальних медіа «Як вижити в часи війни» висловила редакторка газети «Прапор» з Хорошева, що на Житомирщині, Галина Мінялук.
– Ще до повномасштабного вторгнення російських військ в Україну видавати друковану газету та мати ще й електронні версії було не так просто, – сказала Галина Леонідівна. – А тепер ми втратили більшу частину колективу – люди рятували від небезпеки своїх дітей і виїхали в безпечні місця.
Проблеми залишаються такі само, як і у всіх – газетний папір, логістика, пошта. І при цьому основна та найбільша проблема всіх локальних видань – це передплата на наступне півріччя. У сьогоднішніх умовах я, наприклад, не уявляю, як її можна зробити і досягти якихось результатів при тих умовах, що створила «Укрпошта».
Зараз сільські поштові відділення замінили мобільними відділеннями. Мало того, що доставляють газету невчасно, так виникає низка проблем, які просто перешкоджають передплаті.
Я вдячна Національній спілці журналістів України, нашій обласній журналістській організації за те, що бачать проблеми і намагаються допомогти нам вижити і працювати далі, забезпечити інформаційну безпеку України. Думаю, що було б дуже добре, аби об’єднали зусилля й інші організації, які зацікавлені в тому, щоб зберегти наш медіа ландшафт.
Як на мене, це можуть бути пресклуби. Наприклад, ми досить плідно співпрацюємо з Житомирським, Волинським, Донецьким пресклубами. Особливо на сьогоднішній день нас підтримує, залучаючи до своїх проєктів, Тернопільський пресклуб. Є хороші напрацювання в пресклубах і в інших областях. Вважаю, що можна спільно доповнити всі напрацювання, які вже зроблені, і працювати усім гуртом.
Нагадаємо, під час Всеукраїнської наради керівників локальних медіа «Як вижити в часи війни» було презентовано результати дослідження Національної спілки журналістів «Українські локальні медіа в умовах війни та економічної кризи». За даними дослідження, кожна третя редакція локального ЗМІ в Україні змушена була тимчасово призупинити свою роботу у звʼязку з широкомасштабним вторгненням росії. 15% редакцій мають у своєму штаті мобілізованих до ЗСУ журналістів. А найбільш актуальним питанням для 85% ЗМІ є заробітна плата.
Відеозапис наради можна переглянути ТУТ.