Після 179 днів в окупації журналіст-фрілансер, волонтер та фіксер з Херсону Костянтин Риженко лише днями зміг виїхати на підконтрольну Україні територію. Пресконференція за його участі відбулася на інформаційному майданчику НСЖУ.
Як розповів у вступному слові голова Спілки Сергій Томіленко, НСЖУ за підтримки міжнародних партнерів всіляко намагається допомагати колегам, які виїхали з тимчасово загарбаних територій або регіонів, де відбуваються бойові дії. Водночас підтримуючи зв’язок із колегами, які перебувають на т.о. територіях.
”Ключовий момент для нас – надзвичайно мало працівників ЗМІ, які підтримують окупантів, розбудовують їхню пропагандистську мережу, абсолютна більшість українських журналістів не йдуть на співпрацю з окупантами. Але очевидно, що з міркувань безпеки вони не можуть відкрито продовжувати виконувати свої професійні обов’язки в умовах, де окупанти полюють на журналістів”, – відзначив Сергій Томіленко, подякувавши колегам, які знаходили і знаходять можливість передавати інформацію з т.о. територій на умовах анонімності.
Координатор мережі Центрів журналістської солідарності НСЖУ Ілля Суздалєв поінформував, що силами Спілки готується пам’ятка з релокації для колег, які прагнуть виїхати на підконтрольну Україні територію. У практичних рекомендаціях використаний досвід медійників, які вже виїхали з окупації.
”Журналісти – одна з найперших цілей окупантів. Тож ми розробили пам’ятку, як максимально безпечно пройти російські блокпости на шляху з окупованих територій, яку інформацію варто приховати, а що – озвучувати, – розповів Ілля Суздалєв. – Завершуються дизайнерські приготування, після чого ми презентуємо цю пам’ятку”.
Також він повідомив, що через мережу Центрів журналістської солідарності, яких в Україні вже шість, буде надаватися фінансова допомога колегам: від допомоги для виїзду з окупації – до підтримки подальшого перебування вже на українській території.
Костянтин Риженко розповів про журналістську роботу в умовах окупації, коли українські інформаційні ресурси в Херсонській області є заблокованими, блокуються також більшість безкоштовних VPN. А також дав поради ЗМІ, як цю роботу виконувати безпечно.
Журналістам варто обережно поводитися зі своїми ресурсами, вся інформація, отримана від мешканців окупованих територій, повинна бути знеособлена.
Навіть якщо людина розповідає про себе подробиці, журналіст має оцінити наслідки. Наприклад, запропонувати прибрати деякі деталі, за якими коло пошуку надто звужується.
Журналіст зазначив, що в людей, які залишаються на т.о.територіях, великий запит на соціально-побутову інформацію. Тоді як багато ЗМІ хайпують на темі війни і клікбейтних заголовках.
“Фокус уваги у журналістів часто на військові події, при цьому забувається соціальна складова. А наш читач дуже потребує інформаційну підтримку: як отримати соцвиплати, оформити ВПО, як відновити онлайн-банкінг, якщо немає мобільного зв’язку, оформити свідоцтва про народження чи смерть”, – сказав Костянтин Риженко.
Журналіст нагадав про соціальну місію ЗМІ – давати повну інформацію з усіх життєво важливих питань.
Те, держава не має каналів комунікації з людьми на тимчасово окупованих територіях, із прикрістю констатував медіаексперт Сергій Чернявський, говорячи про доступ інформації.
На його думку, міністерствам варто більше інформувати людей з т.о.територій з приводу життєво необхідних питань: від отримання свідоцтва – до того, як безпечно виїхати чи протидіяти фейкам та дезінформації.
”Є канали, якими можна доносити інформацію людям, є затребуваність інформації від українців, які з тих чи інших причин залишилися на окупованих територіях. Нема бажання у відповідних міністерств – окупованих територій, культури та інформаційної політики, соцполітики – забезпечити людям доступ до життєво необхідної інформації. Люди змушені з’ясовувати все через свої особисті зв’язки”, – сказав медіаескперт.
”З одного боку, люди живуть в інформаційному вакуумі, з іншого – інформація чиновників повна протиріч. І в цьому відношенні, звісно, відсутня фінансова підтримка тих журналістів, які займаються фактично волонтерством на окупованих територіях, – зауважив Сергій Чернявський. – Можливо, є сенс розглянути ідею інформаційних проектів для людей з т.о.територій через існуючі канали за допомогою донорських організацій?”.
Тим часом, додав Костянтин Риженко, окупанти користуються інформаційними промахами української влади на Херсонщині і спекулюють цим. Наприклад, формують у людей страх узагалі виїжджати з т.о.територій у підконтрольні Україні регіони чи маніпулюють „законом про колабораціонізм”…