Політичний тиск на видання «Index», одне з останніх незалежних видань Угорщини, вимагає рішучої реакції лідерів Європейського Союзу. Відповідний заклик було розміщено на офіційному сайті Європейської Федерації Журналістів (ЄФЖ).
Як повідомляють колеги з інформагентства «Українські новини», такі дії ЄФЖ стали реакцією на звільнення більш ніж 100 співробітників «Index» в результаті політичного тиску.
Такі дії суперечать Хартії основних прав Європейського Союзу, яка є юридично обов’язковою. ЄС повинен відчувати свою відповідальність: опублікований Моніторинг плюралізму засобів масової інформації ЄС (MPM2020) зазначає, що в Угорщині «кошти ЄС постійно використовуються для фінансування провладних ЗМІ та поширення повідомлень проти ЄС». Бездіяльність від імені лідерів ЄС дозволяє прем’єр-міністру Угорщини Віктору Орбану посилювати свій авторитарний лад.
Згаданий звіт про плюралізм медіа показав, що в Угорщині до 2014 року кошти отримані від ЄС розподіляло Національне бюро розвитку — один з найбільших державних рекламодавців країни. А з 2014 року, коли Бюро закрили, всі кошти ЄС розподіляються урядом Угорщини через канцелярію прем’єр-міністра.
«Як зазначають угорські експерти, європейські субсидії використовувалися для ліквідації свободи преси в Угорщині. Це неприпустимо. Ми вимагаємо провести розслідування з приводу використання коштів ЄС. Ми також закликаємо терміново надати кошти, щоб колишні журналісти Index могли створювати нові незалежні ЗМІ», — сказав Генеральний секретар ЄФЖ Рікардо Гутьєррес.
Незалежні угорські журналісти зазначають, що в останні роки вони неодноразово говорили про серйозні проблеми зі свободою слова в інтерв’ю, розслідуваннях і статтях. Ситуація почала погіршуватися п’ять років тому, і тепер критичне становище із ЗМІ очевидне для всіх. Уряд Угорщини зараз може використовувати безмежні ресурси, включаючи регулювання, державну рекламу й сотні новинних агентств для поширення пропаганди. Гроші ЄС постійно витрачаються владою для фінансування проурядових ЗМІ. А оскільки такі ЗМІ працюють у Великій Британії, Словенії, Македонії і підтримують хороші відносини з новинними організаціями у Франції, Німеччині та Італії, угорські медіа несуть загрозу плюралізму ЗМІ у всій Європі, вважають незалежні журналісти країни.
У зв’язку з цією загрозою ЄФЖ вимагає негайної політичної реакції з боку європейських політичних лідерів. В організації очікують відповідей від голів Європейської комісії Урсули фон дер Ляйєн і Європейської ради Шарля Мішеля.