Російська влада знищила роботу українських професійних медіа в Криму, які могли б висвітлювати реальний стан справ на тимчасово окупованому півострові, тому звичайні люди взяли на себе функції журналістів. Як передає кореспондент Укрінформу, про це під час вебінару «Громадянські журналісти важливі! Несвобода слова в Криму» розповіла журналістка і правозахисниця Лутфіє Зудієва під час прямого включення з Криму.
«На тлі репресивних дій з’явились ми, оскільки відчували вакуум інформації і, більше того, багато з тих, хто сьогодні піддається репресіям, ізольований і ув’язнений – це наші колеги, друзі, родичі, і ми багато часу проводили під судами як слухачі. Ми розуміли, що повинні знайти спосіб як допомогти цим людям, як висвітлити їх історії», – розповіла Зудієва.
Вона зазначила, що робота наразі організована за кількома напрямками. Насамперед, це стріми, які дають можливість усім бути причетним до події. Завдяки стрімам новини не викривляються, не монтуються, кожна людина зможе зробити висновки щодо дотримання прав людей у Криму, відзначила Зудієва, додавши, що стріми дають можливість для професійної роботи журналістів, які перебувають на материковій Україні чи в інших країнах світу.
Другий напрямок – інтерв’ю з людьми, які постраждали від репресій, та з сім’ями політичних в’язнів.
«Після кожної події, коли відбуваються обшуки, ми намагаємось оперативно виїхати на місце, поспілкуватись із сім’ями, записати відеоінтерв’ю або текст. Так чи інакше, ми документуємо та збираємо відомості про те, що відбувалось із людьми під час обшуку», – розповіла активістка.
Третім напрямком є текстові трансляції судових засідань, які допомагають журналістам та правозахисникам відслідковувати, що відбувається безпосередньо в залі суду.
Складною роботою для активістів, за словами Зудієвої, стало набуття журналістських навичок, вмінь подавати все, що відбувається, у форматі новини. Допомогу в цьому надавали професійні журналісти, які приїжджали в Крим та навчали громадських активістів.
Своєю чергою перший секретар НСЖУ Ліна Кущ під час вебінару зачитала слова підтримки на адресу громадянських журналістів у Криму та відзначила, що люди, які не мали навичок у сфері журналістики, професійно виросли протягом року та навчились подавати новини, виходячи з потреб аудиторії та українських медіа.
«Російська влада в Криму починає висмикувати із лав громадянських журналістів саме тих, хто є лідерами, хто навчає інших, хто веде за собою інших, і це велика проблема», – зазначила Кущ.
Вона звернулась до тих, хто перебуває на передовій інформаційного фронту в Криму, та запевнила, що Національна спілка журналістів України і вся журналістська спільнота підтримує громадянських журналістів у Криму.
«Ми готові долучатися для того, щоб навчати наших колег кримсько-татарських громадянських журналістів секретам професії, практичним інструментам для того, щоб це полегшувало роботу, і це якнайкраще задовольняло потреби міжнародної і української аудиторії у правдивому слові про те, що відбувається сьогодні в окупованому Криму», – зазначила Кущ.
Вебінар «Громадянські журналісти важливі! Несвобода слова в Криму» став потужним завершальним акордом низки зустрічей курсу «У фокусі – КРИМ», який реалізує Національна спілка журналістів України у партнерстві з Європейською федерацією журналістів. Ця онлайн-акція журналістської солідарності на платформі ZOOM об’єднала близько 300 журналістів, студентів та викладачів факультетів і кафедр журналістики Одеського Національного університету ім. Мечникова, Державного університету «Одеська політехніка», Харківської державної академії культури, Міжнародного економіко-гуманітарного університету ім. академіка Степана Дем’янчука з Рівного та Полтавського національного педагогічного університету ім. Короленка. Велика група колег, висловлюючи свої думки та пропозиції, стали активними учасниками трансляції у Фейсбуці.
А загалом з курсом «У фокусі – КРИМ» за кілька тижнів знайомилися онлайн і активно обговорювали почуте й побачене більше 1500 колег, студентів, викладачів факультетів і кафедр журналістики з усіх регіонів України.
Спікерами вебінару «Громадянські журналісти важливі! Несвобода слова в Криму» виступили голова правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик, кримські журналістки і правозахисниці Муміне Салієва і Лутфіє Зудієва.
Коротким прямим включенням з Криму до них доєднався громадянський журналіст, блогер, співзасновник громадського руху «Кримська солідарність» Наріман Мемедемінов, який має гіркий досвід двох з половиною років перебування у російських в’язницях. Звертаючись до учасників вебінару, він наголошує: важлива будь-яка підтримка колег і правозахисників з материкової України та міжнародних організацій. Така підтримка дуже потрібна громадянським журналістам у їхній боротьбі за правду і свободу слова на тимчасово окупованому півострові.
Про увагу Європейської федерації журналістів до проблем тимчасово окупованого Криму засвідчило спеціальне звернення до учасників акції солідарності НСЖУ «Громадянські журналісти важливі!» генерального секретаря ЄФЖ Рікардо Гутієреса, який сказав так:
– Крим став зоною, де більше не поважають міжнародне право та верховенство права. Сьогодні, як ніколи раніше, необхідно пропагувати сильну солідарність з журналістами, яких переслідує російська влада в Криму. Ми розглядаємо наших колег як політичних в’язнів. Вони за ґратами лише за те, що виконують свою роботу в інтересах суспільства.
Як відомо, Європейська Федерація Журналістів виступала й раніше із заявами солідарності з Миколою Семеною, Владиславом Єсипенком, а також кримсько-татарськими громадянськими журналістами. Будьте певні: ми й надалі підійматимемо голос проти репресій щодо журналістів у Криму.
Безпека журналістів стала пріоритетним питанням для Європейської Федерації Журналістів.
***
Варто сказати, що всі вебінари курсу «У фокусі – КРИМ» стали не тільки наповнені ексклюзивною інформацією, а й насиченими емоційно. Завершальний став найемоційнішим.
Голова правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик, свою інформацію про нищення свободи слова в Криму підкріплює розповіддю про десятьох громадянських журналістів, які, за сфабрикованими звинуваченнями, отримали багаторічні терміни ув’язнення в колоніях суворого режиму. І це тільки за те, що своєю журналістською діяльністю доносять до світу правду про життя в сучасному Криму.
Муміне Салієва акцентує увагу на неприпустимості, коли в мирний час одна держава, порушуючи всі норми міжнародного права, силоміць приєднує до своїх територій частину іншої суверенної держави. І констатує: після 2014 року ситуація в Криму настільки погіршилася, що правозахисники стали називати півострів територією страху.
А Лутфіє Зудієва починає свою розповідь вражаючим відеосюжетом про затримання журналіста біля одного з російських судів. Її щемна розповідь про те, як страждають маленькі діти, коли в оселі кримських татар вриваються озброєні силовики, не залишає байдужих. Один з проєктів, каже Лутфіє, присвячений дітям, які народилися після арешту їхніх батьків, знають про тата тільки з фотографій і розповідей мами.
На завершення перша секретар НСЖУ Ліна Кущ запевняє:
– Національна спілка журналістів України і вся журналістська спільнота щиро підтримує колег – громадянських журналістів Криму. Більше 400 журналістів, студентів та викладачів журналістики з усієї України надіслали в НСЖУ слова підтримки кримчанам. Всі ці побажання найближчим часом передамо родинам і захисникам наших колег. Ми з вами, шановні друзі!
Завідувач кафедри інформаційної діяльності та медіа-комунікацій «Одеської політехніки» Василь Спрінсян, який разом зі студентами був активним учасником вебінару, дякує за організацію потужного заходу, що дає ще більше уявлення про трагічні події в Криму. Він упевнений: «Буде свято і на нашій вулиці, Крим буде українським!». А поки що він пропонує за участю навчальних закладів і обласних організації НСЖУ всеукраїнський організувати проєкт єднання з Кримом – провести міст дружби і підтримки.
Голова НСЖУ Сергій Томіленко підтримує ініціативу педагога-науковця. Водночас від звертається до колег:
– Варто ділитися отриманою під час наших онлайн-зустрічей «У фокусі – КРИМ» інформацією з найширшим загалом. Думаю, посильним внеском у підтримку громадянських журналістів стануть публікації в друкованих ЗМІ і на інтернет платформах, телевізійні сюжети. Так ми засвідчимо, що працюємо над тим, щоб наблизити час повернення Криму, і працюємо над відновленням справедливості для захисту прав людини.