Національна спілка журналістів України у партнерстві з Центром Східно-Європейських студій (Вільнюс), та Литовською спілкою журналістів розпочали практичну реалізацію проекту для українських журналістів і журналісток місцевих медіа «Стимул для незалежної журналістики в регіонах України». Протягом 14-16 липня у Києві тривав міжнародний семінар за участі литовських та українських тренерів.
За результатами роботи міжнародного незалежного журі, відібрано десятьох переможців, які отримають організаційну, тренінгову та юридичну підтримку, а також фінансування для створення власного розслідувального або аналітичного матеріалу з акцентом на широкий спектр тем. Варто зазначити, що проект викликав неабиякий ажіотаж в медіасуспільстві, про що свідчать більше 90 заявок, які були подані на розгляд.
За результатами конкурсного відбору було визначено наступних учасників проекту:
- Боднар Владислав (Вінницька обл.). Тема заявки: «Забудова центру Вінниці. Знищення історичних будівель».
- Боросовський Тарас (Житомирська обл.). Тема заявки: «Об’єктивна оцінка поточного стану доріг та рівня дотримання технології ремонтних робіт на основних транспортних сполученнях в Житомирській області».
- Вівчарик Назарій (Черкаська обл.). Тема заявки: «Стан, виклики та трансформація місцевих ЗМІ».
- Григор’ян Ольга (Донецька обл.). Тема заявки: «Інтеграція внутрішньо переміщених осіб».
- Зозулінський Тарас (Львівська обл.). Тема заявки: Серія антикорупційних журналістських розслідувань – ”Катування в тюрмах на Західній Україні. Жорстоке поводження, вбивства та зґвалтування по той бік грат”.
- Ісаченко Світлана (Чернівецька обл.). Тема заявки: «Розвиток місцевого самоврядування в контексті реалізації повноважень ОМС».
- Макей Людмила (Кіровоградська обл.). Тема заявки: «Участь жінок у громадсько-політичному житті регіону. Дослідження змін у гендерному ландшафті міста Кропивницький та області».
- Павлишинець Юрій (Закарпатська обл.). Тема заявки: “Міграція українців до сусідніх країн”.
- Смирнова Олена (Луганська обл.). Тема заявки: «Захист прав людей, постраждалих від війни: мешканців окупованої території, мешканців населених пунктів поблизу зони бойових дій, волонтерів, ветеранів, колишніх політичних в’язнів та їхніх родин, внутрішньо переміщених осіб».
- Халимоник Галина (Одеська обл.). Тема заявки: «Медицина Одеської області між трьома вогнями: пандемії та двох реформ».
![В Києві навчальним семінаром розпочався україно-литовський незалежний журналістський проект 18 В Києві навчальним семінаром розпочався україно-литовський незалежний журналістський проект 1](https://nsju.org/wp-content/uploads/2021/07/whatsapp-image-2021-07-16-at-13.40.21-1024x768.jpeg)
Українські журналісти, яких обрано до участі у проекті, уже розпочали роботу над реалізацією своїх тем. Фінальні публікації мають бути опубліковані на початку наступного року.
![В Києві навчальним семінаром розпочався україно-литовський незалежний журналістський проект 19 В Києві навчальним семінаром розпочався україно-литовський незалежний журналістський проект 2](https://nsju.org/wp-content/uploads/2021/07/whatsapp-image-2021-07-16-at-13.38.15-1024x768.jpeg)
14-16 липня в конференц-залі НСЖУ було проведено перший тренінговий захід із циклу. Під час нього учасники мали змогу отримати цінні поради від українських та іноземних медіаекспертів, отримали менторські консультації від експертів з українського та литовського боку. Серед спікерів заходу були:
- голова НСЖУ Сергій Томіленко;
- перша секретар НСЖУ Ліна Кущ;
- голова Литовської спілки журналістів Дайніус Редзявічус;
- литовський журналіст-розслідувач Скірмантас Малінаускас;
- головний редактор «Visegrad Insight», президент правління польського фонду «ResPublica» Войцех Пшибильський (за підтримки Фонду Konrad-Adenauer-Stiftung);
- власний кореспондент газети «Новая газета» Ольга Мусафірова;
- головний редактор «Центру журналістських розслідувань» Валентина Самар;
- генеральний директор інформагентства «Українські новини» Денис Іванеско;
- кореспондент «BBC News Україна» Альбій Шудря;
- відомий український журналіст, який зазнав переслідувань в окупованому Криму Микола Семена;
- медіа-тренер, керівник авторської Школи журналістики «Я – журналіст», викладач Національного університету «Острозька академія» Віталій Голубєв;
- український медіаексперт Сергій Гузь.
![В Києві навчальним семінаром розпочався україно-литовський незалежний журналістський проект 20 В Києві навчальним семінаром розпочався україно-литовський незалежний журналістський проект 3](https://nsju.org/wp-content/uploads/2021/07/whatsapp-image-2021-07-16-at-13.40.04-1024x768.jpeg)
Під час вітання із учасниками проекту, голова Литовської спілки журналістів Дайніус Редзявічус зазначив: «Я особисто прочитав ваші заявки. Був дуже приємно здивований високим рівнем підготовки, глибиною та серйозністю порушених тем. Я та мої колеги будемо робити все можливе, щоб підняти ваші навички на більш високий рівень. Безумовно, матеріали, підготовлені в рамках проекту, ми будемо поширювати як у Литві, так і в інших країнах Європи».
Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко сказав: «Ми вважаємо, що цей проект має посилити та підвищити рівень журналістики на місцях. Сподіваємося, що інформаційна, юридична та менторська підтримка, яку ви отримаєте під час проекту буде корисна під час подальшої роботи».
![В Києві навчальним семінаром розпочався україно-литовський незалежний журналістський проект 21 В Києві навчальним семінаром розпочався україно-литовський незалежний журналістський проект 4](https://nsju.org/wp-content/uploads/2021/07/whatsapp-image-2021-07-16-at-13.38.46-1024x590.jpeg)
Довідково.
Метою проекту «Стимул для незалежної журналістики в регіонах України» є розбудова спроможності та підтримка журналістів, які мають значний досвід роботи в медіа та працюють у сфері розслідувальної журналістики. За допомогою тренінгів, консультацій та субгрантів проект покликаний покращити якість публічного дискурсу, підвищити стандарти журналістської роботи для боротьби проти дезінформації та поляризації, а також сприяти стійкості регіональних засобів масової інформації та журналістів-розслідувачів.
Проект фінансується за рахунок Програми розвитку співпраці та допомоги демократії Міністерства закордонних справ Литви.