Медики вважають, що Ірина Данилович може втратити слух через ненадання медичної допомоги. Вона також не має змоги вивчати матеріали справи.
Як повідомив журналістам ГО «Кримська солідарність» аналітик правозахисної організації «КримSOS» Євген Ярошенко, після медичного обстеження Ірини Данилович, якого вона добилась від російських наглядачів в слідчому ізоляторі шляхом оголошення сухого голодування, лікар підтвердила, що громадянська журналістка із Криму Ірина Данилович може втратити слух через ненадання медичної допомоги.
«Крим SOS стало відомо, що нещодавно Ірина Данилович отримала можливість пройти коротке медичне обстеження. Попередньо лікар підтвердила проблеми зі слухом та необхідність додаткових обстежень. Вірогідність того, що Ірина Данилович може втратити слух через відсутність своєчасної медичної допомоги, становить 50%», – повідомив Ярошенко.
Прокуратура Автономної Республіки Крим розпочала кримінальне провадження за фактом незаконних обшуків та затримання Ірини Данилович. А громадські організації Криму і України, в тому числі НСЖУ, вимагають звільнення громадянської активістки.
Раніше батько Ірини Данилович – Броніслав Данилович повідомив у коментарі сайту Крим.Реалії, що стан здоров’я його доньки залишається незадовільним, вона й далі скаржиться на постійні головні болі, проблеми зі слухом та координацією рухів. Він твердить, що російська суддя затягувала медичне обстеження журналістки.
Данилович оголосила сухе голодування 21 березня цього року. Таким чином журналістка вирішила протестувати проти того, що у Сімферопольському СІЗО їй не надають медичної допомоги. Лише через кілька днів начальство СІЗО дозволило їй пройти медобстеження. Пізніше стало відомо, що засуджена громадянська журналістка припинила голодування.
Однак тим часом кримський російський суд обмежив Ірині Данилович доступ до матеріалів її кримінальної справи, які вона не могла достатньо вивчати через хворобу і ненадання медичної допомоги. Підконтрольна Росії суддя міського суду Феодосії Наталія Кулінська вирішила вважати процес ознайомлення закінченим та передала кримінальну справу до апеляційної інстанції 7 квітня. Дата розгляду скарги на вирок поки що не призначена.
Таким чином, громадянській журналістці Ірині Данилович незаконно обмежили можливість ознайомитись із протоколами засідань суду у її кримінальній справі, а також готувати заперечення на них.
Нагадаємо, що Ірина Данилович перестала виходити на зв’язок зранку 29 квітня 2022 року у Коктебелі. У той же час у будинку, де вона проживала, без її участі співробітники ФСБ Росії провели обшук. За підсумками обшуку, у батьків Данилович було вилучено всі телефони, і кілька днів вони не могли нікому повідомити про те, що сталося.
Журналістці висунули сфальсифіковане обвинувачення у «незаконних діях із вибуховими речовинами чи вибуховими пристроями (ч. 1 ст. 222.1 Кримінального кодексу Росії)». Повідомлялося, що ФСБ начебто виявили в Ірини Данилович вибуховий пристрій із медичними голками в футлярі для окулярів. Ірина Данилович заявляє, що пристрій їй підкинули в той час, коли без її присутності оглядали її сумку.
За цим звинуваченням російський суд у Криму засудив громадянську журналістку та медсестру Ірину Данилович до семи років позбавлення волі. Вирок ще не вступив у законну силу, це станеться після рішення апеляційного суду, засідання в якому ще не призначене.
Данилович працювала медсестрою та вела сторінку в соцмережах, а також кілька блогерських колонок, присвячених правам медпрацівників та проблемам охорони здоров’я на анексованому півострові.
Інформаційна служба НСЖУ