Досудові розслідування у 34 кримінальних провадженнях, у яких досліджуються обставини загибелі, отримання тілесних ушкоджень, незаконного позбавлення волі журналістів унаслідок російської збройної агресії, розслідують (станом на 14 березня 2023 року) слідчі Служби безпеки України. Серед цих проваджень – ті, що стосуються загибелі фотожурналіста Максима Левіна, литовського режисера Мантаса Кведаравічюса і французького журналіста Фредеріка Леклерка-Імхоффа.
Про це речник СБУ Артем Дехтяренко повідомив під час круглого столу «Актуальний стан розслідування воєнних злочинів Росії проти журналістів», організованого Національною спілкою журналістів України.
Участь у круглому столі серед інших правоохоронців узяли й представники СБУ – Артем Дехтяренко, Андрій Кот і Віталій Маяков.
– Ми вважаємо, що внесок і українських, і закордонних журналістів в боротьбу на інформаційному фронті важко переоцінити, – сказав Артем Дехтяренко. – Засоби масової інформації розповідають світові правду, в тому числі й про ті звірства, які російські військові чинять на нашій землі. Служба безпеки України – одна з основних структур, які розслідують воєнні злочини. З початку повномасштабного вторгнення слідчі СБУ розслідували понад 31 тисячу кримінальних проваджень за 438 статтею Кримінального кодексу України (порушення законів та звичаїв війни). Саме за цією статтею розслідуються кримінальні провадження про загибель на війні журналістів.
Досудове розслідування злочинів, скоєних проти журналістів, триває. СБУ вживає комплексних заходів для встановлення винних осіб. Ідентифіковано підрозділи російських збройних сил, які перебували в районах, де загинули журналісти.
– Збір доказів ускладнено тим, що деякі з цих районів наразі тимчасово окуповано. Але воєнні злочини не мають строку давності, і винуватців – від людей, які давали відповідні накази, до людей, які тиснули на спусковий гачок, буде притягнуто до відповідальності, – наголосив речник СБУ.
Волонтерка Людмила Гусейнова, яка три роки провела в полоні, в тому числі й у сумнозвісній тюрмі «Ізоляція», виступаючи на круглому столі, поцікавилася здобутками СБУ щодо фактичного покарання воєнних злочинців за період з 2014 року.
За словами Артема Дехтяренка, відтоді Служба безпеки вже змогла притягнути до відповідальності багатьох бойовиків та інших злочинців, які з різних причин таємно приїхали на підконтрольну урядові територію України, а деяких удалося сюди виманити.
Артем Дехтяренко зазначив, що в ході проведення розслідувань налагоджено міжвідомчу і міждержавну взаємодію, створено міжвідомчу групу, яку очолюють представники прокуратури.
– Ми розуміли, що ніхто так добре не знає специфіку нашої роботи, як інші журналісти, – сказала Євгенія Вірлич. – Ми дуже раділи від того, що колег, які пішли на співпрацю з росіянами, дуже мало. Проте, зараз є тенденція, коли зрадники вдають із себе проукраїнських або принаймні не проросійських журналістів. Вони знищують сліди своєї співпраці з окупантами, в тому числі в медіаполі.
Інша журналістка – вимушена переселенка Олена Калайтан, яка очолювала в Маріуполі редакцію газети «Приазовський робочий» і Донецьку обласну організацію НСЖУ, зазначила, що була прикро здивована несподіваною поведінкою деяких своїх колег, які пішли на співпрацю з окупантами.
– Ми співпрацюємо з правоохоронними органами, з СБУ, надаємо інформацію щодо колаборантів-журналістів. Обстановка на окупованих територіях дуже складна. Пропагандистська інформація, яку поширюють колаборанти, легко заходить у голови людей, і навіть ті, то зараз виїжджають із Маріуполя, вже «прошиті» російською пропагандою, – сказала Олена Калайтан.
Вона додала, що журналісти Донеччини шанують пам’ять загиблих колег Віктора Дєдова, Євгена Баля, Наталі Харакоз та багатьох інших, долі яких, вочевидь, встановити буде вже неможливо. Але маріупольці вже мають стратегію відродження міста після його визволення Україною.
На це Артем Дехтяренко відповів, що слідче управління СБУ активно розслідує провадження за статтею 111-1 Кримінального кодексу України (колабораційна діяльність).
– Спочатку наш центр спеціальних операцій «Альфа» разом із Силами оборони звільняє територію України, потім у ході стабілізаційних заходів разом із нашими партнерами з Нацполіції та інших правоохоронних органів ми на деокупованій території проводимо поквартальне опитування жителів, з’ясовуємо всі факти злочинної діяльності під час тимчасової окупації. Жоден із випадків колабораційної діяльності не залишиться поза нашою увагою, – сказав Артем Дехтяренко. – Буквально минулого тижня ми оголосили підозру представниці херсонського телеканалу, яка співпрацювала з окупантами і глорифікувала агресорів. На жаль, під час окупації вона втекла на російську територію. Її оголошено в розшук.
Артем Дехтяренко подякував небайдужим українцям, які допомагають розкривати злочини ворога.
– Незважаючи на спроби прихильників «русского міра», російських агентів анонімізувати свою присутність в інтернеті, застосовуючи вигадані акаунти, ми виявляємо їх «пачками», цілими агентурними мережами. Зокрема, тільки за день до круглого столу було викрито мережу з восьми поширювачів деструктивного контенту, ворожих агітаторів, – сказав Артем Дехтяренко.
Інформаційна служба НСЖУ