Українські газети тримаються, але ситуація з регулярним друком преси лишається напруженою. Видання, чий сукупний тираж складає до 10 % передплатного об’єму в країні, попередили поштового оператора «Укрпошту» про припинення виходу через карантин. Хтось таким чином намагається вберегти від потенційної небезпеки колектив та читачів-пенсіонерів, які особливо чутливі до коронавірусної хвороби, комусь через паралізований рух транспорту, просто не виходить добиратися до місця роботи. Причини різні, проте всі редакції, які прийняли непросте рішення тимчасово зупинити вихід газет, запевняють, що вже найближчим часом робота відновиться, а читачі отримають спецвипуски чи збільшений обсяг видань. Поки що новини газетярів можна знайти в інтернеті, де робота не припиняється, інформує прес-служба Національної спілки журналістів України.
Столичну газету на карантин відправило закриття роздрібної торгівлі
Посилено в он-лайні над своїм виданням працює колектив національної газети «Україна молода». Друковане видання призупинило вихід у світ, натомість інтернет-сайт працює наповну.
Маємо за цей період дуже гарні показники по відвідуваності, які зросли до рекордних для нас 54 тисяч за минулу добу. Такі результати тішать, – розповідає головний редактор «України Молодої» Михайло Дорошенко. – Рішення призупинити роботу ухвалили після закриття київського метро, адже для більшості працівників дістатися на роботу стало просто неможливо. А після закриття мережі кіосків «Союздрук» – лише переконалися, що все робимо правильно, оскільки маємо хороший збут тиражу вроздріб. Тож працювали б на склад.
Газета закрилася, щоб не збирати передплатників у одному приміщенні
Головна редакторка районки «Малинські новини» (Житомирська обл.) Світлана Кулаківська розповідає, що рішення тимчасово призупинити вихід видання було прийняте через постійну велику кількість відвідувачів редакції.
Справа в тому, що 120 примірників у нас забирають передплатники прямо з редакції. Ще близько 500 примірників зазвичай збуваємо в роздріб так само в своїй редакції. От і виходить, що в нашому приміщенні постійне скупчення великої кількості людей. Як не намагалися врегулювати цей процес, як не пояснювали, щоб дотримувалися дистанції, не скупчувалися тощо, нічого не допомагає. Читачі наші, здебільшого, пенсіонери, тож ситуація з карантином їх надзвичайно збурила, з’явився страх не отримати свій примірник, це почало призводити до якихось панічних приступів. Якось із друкарні на годину газета затрималася, то натовп просто шаленів, насилу заспокоїли, – розповідає Світлана Олександрівна. – Натомість з усіх джерел лунають повідомлення про уникнення скупчень людей, тож було прийняте рішення тимчасово призупинити вихід газет. Адже наші читачі – це уразлива категорія, їм найбільше треба берегтися, а не панікувати під дверима редакції.
Пані Світлана також відзначає, що з уведенням карантину перестало функціонувати й транспортне сполучення.
Одна з наших працівниць – менеджерка з реклами – живе за межами Малина, тож дістатися роботи для неї стало ще тим завданням. Натомість, у нас дуже багато рекламних оголошень, які не переставали надходити навіть у коронавірусний період, – каже пані Світлана. – Тому колективом вирішили піти на тиждень у відпустки, а далі будемо дивитися, як краще чинити в такій непростій ситуації. Те саме й стосується компенсації перед читачами за невихід газети – можливо, зробимо пільгову передплату на якийсь період, або ж вийдемо спареними номерами тощо.
Новини публікуються на газетній сторінці у Фейсбуці
Щонайменше один випуск свого видання за 28 березня через карантин пропустять і «Вісті Чугуївщини» (Харківська обл.). Проте надалі планують виходити як завжди і без перебоїв.
Коли в державі оголосили про карантин, ми також призупинили роботу. Проте наступне число, заплановане на 4 квітня, вийде однозначно, – розповідає головна редакторка «Вістей Чугуївщини» Оксана Коваленко. – Зараз інформацію розміщуємо на своїй інтернет-сторінці у Фейсбуці.
Офісне приміщення, де знаходиться редакція, закрито на карантин
За рекомендацією місцевої влади рішення призупинити вихід прийняла й білоцерківська районка «Трудова слава» (Київська обл.).
Приміщення, де знаходиться і наша редакція, наразі зачинене, тож фізично нам немає як працювати. Крім того, професія журналіста передбачає безпосереднє спілкування з людьми – героями публікацій, експертами тощо. Тож наражати колектив на потенційну небезпеку, як керівник, не наважуся. Натомість робити передруки з інтернету про поширення вірусу і боротьбу з ним – теж вважаю недоцільним, – розповідає головна редакторка газети «Трудова слава» Інна Бакум. – До всього нині йде мова й про закриття київської друкарні, в якій готуються наші наклади. Тому було ухвалене рішення тимчасово припинити вихід друкованого видання й наповнювати важливими інформаційними замітками нашу сторінку у Фейсбуці. Щодо компенсації за пропуски перед читачами – то це питання ще не обговорювали, вирішимо колективно після карантину.
Поштова доставка працює і під час карантину
Загалом, про припинення виходу через карантин поштового оператора «Укрпошту» попередили видання, чий сукупний тираж складає до 10 % передплатного об’єму в Україні.
Але рішення призупинити вихід ухвалили самі редакції, воно не було зумовлене перебоями в роботі Укрпошти. Ми працюємо в штатному режимі й решта газет доставляються в заявлені строки, – наголошує керівник департаменту поштових послуг АТ Укрпошта Сергій Гречко.
Голова НСЖУ Сергій Томіленко відзначає, що абсолютна більшість газет, особливо регіональна преса, продовжує виходити в світ, тому і на карантині громадяни отримують важливу місцеву інформацію.
Водночас, періодика, яка призупиняє вихід, планує компенсувати читачам невихід збільшеним обсягом видань у післякарантинний період. Головне, чого необхідно уникнути у майбутньому, це – банкрутства газет, – каже Сергій Томіленко.