Австралійський «моджо» (мобільний журналіст, журналіст із мобільним телефоном) Іво Бурум разом зі своїм норвезьким колегою Гейром Руудом упродовж тижня вчили українських колег, як за допомогою лише одного смартфона змонтувати повноцінний телевізійний сюжет одразу на місці події. Воркшопи пройшли у Центрах журналістської солідарності НСЖУ у Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, а 21 листопада – і в Києві.
Учасниками воркшопу (навчання, яке допомагає отримувати знання і одразу застосовувати їх на практиці) стали професійні журналісти, викладачі факультетів журналістики українських закладів вищої освіти та студенти-журналісти.
– Українська журналістика розвивається дуже добре. Але українським колегам потрібні нові знання з сучасних технологій, – переконаний медіатренер із Австралії Іво Бурум. – Ми пояснюємо, що мобільний телефон – це новий етап, це цифрова журналістика, яка дозволяє українській журналістиці розвиватися далі.
Під час воркшопу пан Бурум та пан Рууд допомогли його учасникам опанувати один із мобільних застосунків для відеомонтажу в польових умовах. Після ж – журналісти виконали практичне завдання і під час тренінгу змонтували сюжети.
– Дуже важливо вміти робити відео, які можуть розповідати аудиторії важливі історії про нинішню мужню Україну, – сказав, вітаючи учасників воркшопу, голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко. – Від того, наскільки швидко і якісно журналісти розповідатимуть світу про те, що відбувається у нашій державі, залежить сприйняття цих подій громадянами інших країн та їхніми урядами, які допомагають українцям захищати Батьківщину.
Сергій Томіленко наголосив, що сучасна Україна, як і весь світ, живе в умовах миттєвого поширення інформації, а тому важливо, щоб аудиторія вчасно отримувала правдиві повідомлення.
Роботу іноземних тренерів супроводжував професійний перекладач, але багато хто із учасників тренінгу радів можливості поспілкуватися із носієм англійської мови та вдосконалити свої розмовні навички.
За результатами навчання четверо учасників отримали обладнання для ведення зйомки мобільним телефоном. Рішення про те, хто стане переможцем, ухвалювали самі слухачі. Перше місце здобув молодий журналіст-телевізійник Назар Григоренко.
– Насправді я дуже радий, що так склалося, тому що кожна робота повинна себе виправдовувати, – сказав переможець у коментарі НСЖУ. – Я цьогоріч закінчую університет, де вивчаю тележурналістику, і вже рік працюю журналістом. Дуже радий, що те, чим я займаюся, не проходить даремно, і я щось із цього виношу. І сьогоднішня перемога – це підтвердження того, що я обрав правильний напрямок. Саме в цьому напрямку потрібно розвиватися і рухатися вперед.
«Надзвичайно позитивними» назвала враження від воркшопу викладачка Київського університету імені Бориса Грінченка Анжеліка Досенко.
– Це чудовий воркшоп, і я впевнена, що такі прикладні технології сьогодні потрібні українцям – журналістам-практикам, студентам і науковим співробітникам. Ми дуже раді, що вдалося потрапити на цей воркшоп. Дякуємо організаторам! – додала Анжеліка Костянтинівна.
Журналіст «Укрінформу» Віталій Голод дуже хотів потрапити на такий воркшоп.
– Десь рік тому я записувався на такий захід у Херсоні, але через ковідні обмеження його було скасовано. Відтоді я шукав такої можливості, і коли побачив, що він пройде тут у Києві, записався за місяць. Я працюю в журналістиці дуже давно, і часто буваю на якихось подіях. Я – журналіст, який пише, але часто стаю свідком моментів, які дуже шкода втратити й хотілося б зберегти на відео. Тож знімаю й відео, але вміння монтувати в мене не було. Тому дуже хотілося навчитися, адже це дозволяє привозити з події не тільки текстовий матеріал із фото, а ще й відео.
– Мені дуже подобається мобільна зйомка, і саме тому я прийшла сюди, – каже студентка Вікторія Заіка. – Я хочу вдосконалити свої навички зі знімання, відеомонтування і створення сюжетів, тому що це дуже важливо в нинішніх умовах, коли все мінливо, і ти не встигаєш фільмувати реальність, яка швидко змінюється. Тож те, що ми вивчали на воркшопі – це дуже потрібна навичка. За допомогою мобільного телефону, який завжди в кишені, ми, журналісти, можемо створювати повноцінні відеосюжети!
– Зараз навколо все так динамічно відбувається, що класичні засоби телевізійного виробництва не завжди встигають за подіями, і тому навчитися якісно робити контент, що називається з коліс, дуже важливо, аби твоє медіа було оперативним, – вважає учасниця воркшопу Іоланта Філенко.
Всього у воркшопах з мобільної журналістики в Україні взяли участь понад 100 медійників. Навчання організовані мережею Центрів журналістської солідарності НСЖУ за сприяння Інституту журналістики Норвегії, Burum Media, Ruud and Co та за підтримки Міністерства закордонних справ Норвегії. Координувала проведення цієї серії тренінгів високого рівня у тісній співпраці із Спілкою журналістів Норвегії Перша секретар НСЖУ Ліна Кущ.