ЮНЕСКО оголосила про нові надзвичайні заходи для захисту журналістів в Україні, щоб допомогти українським журналістським спілкам продовжувати свою роботу та підтримати вільний потік інформації про війну. Організація надає початкову партію із 125 комплектів засобів індивідуального захисту, а також проводить тренінги з роботи у ворожому середовищі.
«Щодня журналісти та працівники ЗМІ ризикують своїм життям в Україні, щоб надати рятівну інформацію місцевому населенню та інформувати світ про реалі цієї війни. Ми налаштовані підтримувати та захищати їх усіма можливими способами. ЮНЕСКО була рішуче віддана цьому з початку кризи у тісній співпраці зі своїми міжнародними партнерами та місцевими фахівцями», – сказала Одрі Азуле, Генеральний директор ЮНЕСКО.
З першого дня війни ЮНЕСКО постійно закликає до поваги міжнародного права, щоб захистити журналістів, технічних працівників, фіксерів та інших медіа-професіоналів як цивільних осіб у зоні конфлікту, а також утримуватися від будь-яких нападів на комунікаційну інфраструктуру. Організація також відстежувала напади на журналістів і пошкодження інфраструктури інформаційних агенств, а також систематично засуджувала вбивство щонайменше чотирьох журналістів і поранення кількох інших.
ООН підтримує постійний контакт з місцевими журналістськими асоціаціями, міжнародними неурядовими організаціями та онлайн-платформами для визначення потреб, надання технічних консультацій та роботи над невідкладними втручаннями. Щоб задовольнити ці потреби, Одрі Азуле оголосила про декілька додаткових надзвичайних заходів, які цього тижня буде запроваджено ЮНЕСКО.
1. Забезпечення захисним обладнанням
Тисячі журналістів ведуть репортажі з місця в Україні, багато хто без необхідного захисного спорядження та підготовки. Особливо це стосується місцевих українських журналістів, які раніше повідомляли про місцеві проблеми і були втягнуті в роль військових кореспондентів, не готових до ризиків, з якими вони стикаються зараз.
ЮНЕСКО надає їм початкову партію з 125 комплектів засобів індивідуального захисту (ЗІЗ), що складаються з куленепробивних прес-жилетів і шоломів. З наступного тижня їх поширюватимуть «Репортери без кордонів» (RSF), через центр свободи преси у Львові та Міжнародна федерація журналістів (IFJ).
«Як уже показали напади на журналістів під час війни, наявність високоякісних засобів індивідуального захисту (ЗІЗ) може врятувати життя. Саме тому ЮНЕСКО працює зі своїми партнерами, щоб звести до мінімуму кількість журналістів, які працюють без цього важливого обладнання», – пояснила Одрі Азуле. .
У вівторок Генеральна директор ЮНЕСКО закликала держави-члени ЮНЕСКО підтримати ці зусилля та надати фінансові ресурси для їх розширення.
2. Навчання журналістів безпечній роботі в зонах бойових дій
ЮНЕСКО перекладає українською та розповсюджує багатьма мовами свій навчальний посібник для журналістів про вороже середовище, розроблений спільно з RSF.
На додаток до цього посібника ЮНЕСКО в партнерстві з IFJ та RSF організовує онлайн-курси з підготовки до ворожого довкілля та надання першої допомоги (HEFAT), а також психологічної травми, пов’язаної з операцією в зоні конфлікту. ЮНЕСКО також підтримуватиме зусилля, спрямовані на організацію офф-лайн навчання, зокрема в Центрі свободи преси у Львові.
Крім того, ЮНЕСКО надає фінансування, щоб підготовлені фахівці могли бути доступні 24 години на добу через спеціальну гарячу лінію, створену Національною спілкою журналістів України, на яку журналісти можуть зателефонувати, якщо їм потрібна допомога при евакуації із небезпечної зони.
3. Допомога переміщеним українським журналістським спілкам
ЮНЕСКО співпрацює з Міжнародною федерацією журналістів над можливим перенесенням офісів двох журналістських спілок України до Польщі, недалеко від кордону з Україною.
Це переміщення забезпечить те, що Національна спілка журналістів України (НСЖУ), і Незалежна медіапрофспілка України, зможуть продовжувати надавати практичну підтримку всім журналістам в Україні та тим, хто як передо сусідніх країн.