Національна спілка журналістів України як найбільша організація, що обʼєднує журналістів та творчих працівників з усієї країни, 23 вересня стала учасницею засідання 27 сесії Комітету ООН з насильницьких зникнень. Метою участі НСЖУ було звернути увагу Комітету, міжнародної спільноти та національних організацій на необхідність у негайному прийняті рішень та активних дій для якнайшвидшого та ефективного вирішення критичної проблеми зниклих осіб. Під час сесії також відбувся публічний діалог між експертами Комітету та представниками національних правозахисних організацій, організацій громадянського суспільства, що задіяні та сприяють вирішенню проблеми насильницьких зникнень, зокрема, під час активних воєнних дій на території України.
Медіаюрист та представник НСЖУ Даніл Сербін під час виступу на засіданні Комітету озвучив послідовну позицію НСЖУ щодо проблематики насильницьких зникнень, а також запропонував можливі шляхи розв’язання проблем.
Даніл Сербін наголосив на необхідності застосування механізмів відповідальності та притягнення до відповідальності за скоєнні злочини винних осіб, враховуючи норми міжнародного та внутрішньонаціонального права.
Однією із основних озвучених тез була неефективна діяльність державних органів в частині розслідування злочинів, повʼязаних з насильницьким викраденням людей та позбавленням їх волі, надання недостатньої та не в повному обсязі інформації родичам та близьким зниклої особи, створення штучних перешкод для розслідування злочинів та вчинення процесуальних дій, встановлення місць зниклих осіб тощо.
Також Даніл Сербін звернув увагу на те, що в українському законодавстві використовуються різні терміни для позначення зниклих осіб. Так, в українському законодавстві є різні терміни – зокрема, «зникла безвісти особа», та «безвісти відсутній». Такі розбіжності часто впливають на процедурні аспекти розгляду справ щодо зниклих осіб та обсягу прав та гарантій, передбачених законодавством для таких осіб. Для розв’язання цієї проблеми було запропоновано привести у відповідність законодавство та уніфікувати термінологічні позначення, що використовуються в законодавстві. Зокрема, використовувати термін, який згадується у Міжнародній конвенції про захист усіх осіб від насильницького зникнення, а саме – «зникла особа».
Представник НСЖУ звернув увагу і на те, що нині діє багато органів, які займаються питаннями безвісти зниклих осіб за особливих обставин, які збирають та обліковують інформацію про них. Поширення відповідних функцій серед значної кількості таких органів, за своїм задумом, покликане забезпечити ефективну роботу з пошуку зниклих осіб, однак насправді саме через велику кількість суб’єктів внесення інформації виникають певні проблеми з наповненням та подальшим веденням, оновлення інформації в Реєстрі. Як розв’язати проблему? Було запропоновано визначити єдиний орган, який би був наділений виключними повноваженнями щодо збору, обробки та систематизації усієї інформації про полонених осіб.
НСЖУ також підготувала та скерувала на розгляд Комітету розширений письмовий звіт щодо проблем щодо тематики насильницьких зникнень та запропонованими способами їх вирішення. Сподіваємось, Комітет візьме до уваги внесок НСЖУ під час своїх подальших дій. Спілка, зі свого боку, гарантує залучення до процесу, надання всієї необхідної інформації та матеріалів для досягнення поставленої мети.
ДОВІДКА. Комітет з насильницьких зникнень є органом незалежних експертів, відповідальних за моніторинг виконання Міжнародної конвенції про захист усіх осіб від насильницьких зникнень державами-учасницями.
Інформаційна служба НСЖУ