Питання несвободи слова і порушення прав журналістів у Криму обговорили сьогодні в рамках чергової освітньої онлайн-зустрічі для журналістів, студентів журналістських спеціальностей, правозахисників «У фокусі – Крим».
«Ми – в колі досвідчених і авторитетних експертів, – зазначив, відкриваючи зустріч, голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Сьогодні ми порівнюємо нинішню ситуацію з тією, яка була ще рік тому, коли ми проводили цикл із десяти зустрічей «У фокусі – Крим», щоб краще зрозуміти ті реалії несвободи, які мають місце сьогодні в Криму і посилюють наше прагнення чинити опір окупантам і звільнити окуповані території України».
Модератором зустрічі став секретар НСЖУ, досвідчений кримський журналіст Микола Семена. Він наголосив, що після початку широкомасштабної агресії ситуація зі свободою слова в Криму стала ще більш загрозливою, репресії проти журналістів, у тому числі громадських, посилюються. Крім того, свій кримський «досвід» загарбники поширюють і на інші окуповані території.
Журналістка-правозахисниця, керівниця служби забезпечення діяльності Кримської платформи Марія Томак зазначила, що після 2014 року в Криму відбулася повна «зачистка» незалежних професійних журналістів, і відповідальність за об’єктивне інформування про ситуацію на півострові взяли на себе громадські журналісти, зокрема, ті, хто працює в межах ініціативи «Кримська солідарність». Але зараз, після початку повномасштабної агресії, ситуація стала ще гіршою – переслідується будь-який вияв солідарності з Україною.
Серед спікерів сьогоднішнього заходу – також керівник проєкту «Крим.Реалії» «Радіо Свобода» Володимир Притула, досвідчена правозахисниця, очільниця Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник, відома кримська журналістка і правозахисниця, представниця ГО «Кримська солідарність» Лутфіє Зудієва.
Матеріали сьогоднішньої освітньої зустрічі буде розміщено на сайті та інших ресурсах НСЖУ, поширено серед студентів, які виявляють інтерес до кримської тематики.
Сергій Томіленко наголосив, що журналісти України висловлюють солідарність Владиславові Єсипенку, якого за надуманим приводом засуджено в Криму до 5-річного ув’язнення, та іншим репресованим кримським журналістам. Владиславові Єсипенку НСЖУ сьогодні присудила Національну премію за захист свободи слова імені Ігоря Лубченка.
«Ми висловлюємо підтримку також колегам Владислава Єсипенка із проєкту «Крим.Реалії» «Радіо Свобода», його родині, дружині Катерині Єсипенко», – сказав Сергій Томіленко.
Наразі репресовано 15 кримських журналістів: двох професійних (це Владислав Єсипенко і Олексій Бессарабов), одного громадського діяча – досвідченого журналіста, заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла, і 12 громадянських журналістів.